7 põhjust miks on oluline jahirahu pidada

7 põhjust miks on oluline jahirahu pidada

4636
Foto: Flickr

Eesti Jahimeeste Selts on jahirahu välja kuulutanud alates 1993. aastast, mis toimus esmalt Viljandimaal Heimtalis.

Jahirahu on jõulupühal (24.‒26. detsember) Eesti metsades kehtiv periood, mil jahimehed ei küti ning austavad ulukeid ning meenutavad toimunut.

Miks on jahirahu tänaseni oluline pidada?

  1. Jahimees väärtustab seda kui olulist ja sügavalt eetilist osa jahinduses. Kuna kolmepäevane jahirahu ei tulene seadusest, on see jahimeeste endi poolt kokku lepitud traditsioon. Mitmed seltsid peavad ka jahirahu pikemalt, see on seltside enda otsus.
  2. Jõulupühadel toimuv jahirahu on oluline nii looduse kui ka inimese jaoks. See on ideaalne aeg mõtiskleda enda ja looduse suhetest ning võtta aeg maha ja tuletada meelde lõppeva aasta olulisi sündmusi (arutleda selle üle mida on tehtud hästi ja mida võiks teha teistmoodi).
  3. Jahimees austab sellega metsloomi ja looduslikku mitmekesisust. Ajaga on jahipidamises palju muutunud, ent austav suhtumine saaki on jäänud samaks. Lisaks on nt meil elutsevaid suurkiskjaid – hunti, ilvest ja karu võimalik paljudes Euroopa riikides ainult loomaaias näha.
  4. Jahirahu on loodust hoidev traditsioon ning Eesti jahimees selle hoidja. Looduse hoidmine lähtub austavast suhtumisest ümbritsevasse. Väga olulist osa on selles mänginud ka meie ühtne ja jätkusuutlik ulukimajandus.
  5. See on sobiv aeg, kus jahimehed saavad selgitada ja õpetada jahinduse olulisust, ulukite harjumisi ja nende käitumist neile, kes loodusega tihti kokku ei puutu. Kindlasti aitab see paremini mõista jahindust kui hobi või elulaadi ning selle tähtsust kaasaegses ühiskonnas.
  6. Sel ajal saab jõululaua taga nautida õnnelikku ulukiliha ja kvaliteetselt lähedastega aega veeta.
  7. Samuti on see aeg ideaalne tegemaks parim jõulukink e minna pere ja lähedastega Eestimaa looduse ilu nautima. Võib-olla õnnestub teha mõni ilus pilt metsaelust.

Jahirahu on välja kuulutatud nii Tallinnas kui Saaremaal, Haapsalus kui Tartus. 2017. aastal oleme jõudnud ringiga Jõgevamaale. Jahirahu Eesti metsades ja niitudel kehtib 24.‒26. detsembrini.

Jahirahu kuulutatakse tänavu välja 15. detsembril Kuremaa mõisa trepil. Jahirahu tseremoonia algab 19.00 jahisarvede helide saatel. Sinna on oodatud kõik jahimehed ja nende sõbrad ja ka muud huvilised.

Tseremoonia on mõeldud kõigile ja see on tasuta.

Tseremooniale järgnevale koosviibimisele on samuti oodatud kõik jahimehed üle Eesti. Esitatakse kõnesid ning lossis toimub meelelahutusprogramm (tasuline ja etteregistreerimisega, kuna kohtade arv on piiratud). 

Täpsema info leiab SIIT.