VIDEO! Hiiumaal elutseb haruldane albiino punahirv

VIDEO! Hiiumaal elutseb haruldane albiino punahirv

5059

Hiiumaal on viimasel ajal kohatud valget hirve, keda õnnestus mõned päevad tagasi jahimeestel ka videole jäädvustada.

„Esimest korda kohtusime valge hirvega juba mai alguses,“ selgitas Tahkuna jahimees Karli Kattel. „Kuna sigade Aafrika katku tõttu tuleb metssigade arvukust pidevalt reguleerida, käivad jahimehed ka suvel palju metsas ja kohtuvad seetõttu tihedamalt erinevate loomadega,“ kommenteeris Kattel ja lisas, et „nüüd õnnestus albiino hirve ka pikemalt jälgida.

Albinism on nii loomadel kui inimestel esinev osaline või täielik värvaine ehk pigmendi melaniini puudumine, mistõttu nahk ja karvkate on tavalisest heledamad. Punahirve karva värvusmutatsiooni põhjust on siinkohal raske öelda. Vaatamata albiino hirve erinevusele teistest liigikaaslastelt, on tegemist normaalse elujõulise isendiga. Teda on kohatud koos noore hirvepulli ja -lehmadega. Videos on näha valget hirve koos noorema pulliga ning mööduvaid metssigu.

„Kuigi Eestis on varem kohatud albiino metskitsi ja põtru, siis albiino punahirve esinemine on väga haruldane,“ ütles EJSi tegevjuht, jahindusbioloog Tõnis Korts. „Euroopas, kus punahirve asurkond on suurem, on selliseid isendeid aeg-ajalt nähtud, nt Tšehhis ja Saksamaal,“ väitis Korts. „Tšehhis Brno piirkonnas on ka spetsiaalne aedik, kus albiino punahirvi aretatakse ja teaduslikult uuritakse,“ lisas Korts.

Albiino hirv pole esimene valge metsloom Tahkuna jahipiirkonnas, varasemalt on sealkandis näiteks kütitud kolm valget kährikkoera, kellest kahte kasutatakse nüüd ka õppeotstarbel topistena. Omapärase karvkattega isendeid on kohatud ka mujal Eestis, näiteks mullu novembris nähti valget põtra Pärnumaal, aprillis jäi Tartumaal pildile albiino metskits ning varasemalt on kohtutud albiino väikeulukitega, nt kährikute ja nugistega.