SAKi uue tsoneerimisega lisati Kose, Anija ja osa Kuusalust II tsooni

SAKi uue tsoneerimisega lisati Kose, Anija ja osa Kuusalust II tsooni

2546

Tsoneerimise muudatusega lisati Kose, Anija ja pool Kuusalu vallast II tsooni, kuigi seal seakatku metssigadel diagnoositud ei ole.

II tsoonis tuleb kõikidelt kütitud metssigadelt SAKi proov võtta. 

II-III tsoonis kütitud metssigu, nendelt pärinevat liha või nendelt sigadelt pärinevat liha sisaldavaid tooteid võib turustada vaid Eestis II-III tsooni piires. 

Maaeluministeeriumi pressiteade
22.12.2015

Maaeluministeeriumi andmetel jõustus 22. detsembril Euroopa Komisjoni uus rakendusotsus, mis annab rohkem paindlikkust elussigade ümberpaigutamisel ja elussigadega kauplemisel sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks kehtestatud tsoonides.

„Alates tänasest on antud seakasvatajatele võimalus elussigade liigutamiseks nii Eesti sees kui ka teiste liikmesriikide II ja III tsoonis asuvatesse seafarmidesse. See peab toimuma range veterinaarjärelevalve all, kuid on siiski leevendus praegu III tsoonis tegutsevatele seakasvatajatele, kellel on olnud kehtivate piirangute tõttu turustamisraskused,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse. „Taotlesime läbirääkimistel Euroopa Komisjoni ja teiste liikmesriikidega, et seakatku tsoonide määramise põhimõtted oleksid läbipaistvad ja seatud piirangud proportsioonis võimalike riskidega. Euroopa Komisjoni otsus näitab, et meie ettepanekuid on arvesse võetud.“

Peamise uue järelevalvenõudena sätestab Euroopa Komisjoni rakendusotsus nn ohutu veo korra elussigade transportimiseks. Sellest tulenevalt peab elussigade veos olema järelevalveasutuse poolt registreeritud, pitseeritud, veoteekond kooskõlastatud, vedamine toimuma peatusteta ning vedamiseks kasutatud auto puhastatud ja desinfitseeritud.

Seni kehtinud tsoneerimise otsus võimaldas kolmandast tsoonist viia elussigu vaid selleks tunnustatud tapamajja.

Euroopa Komisjoni poolt novembris avaldatud täpsustatud tsoneerimise põhimõtted võimaldavad lugeda III tsooni kuuluva ala II tsooniks peale 12 kuu möödumist viimasest kodusigade haiguspuhangust ning II tsooni muuta I tsooniks 12 kuud peale viimast seakatku diagnoosi metssigade hulgas.

JAGA