Sündis punahirvetrofee uus tipptulemus

Sündis punahirvetrofee uus tipptulemus

3967
Uut punahirve tipptrofee sarve hoiab käes Hannes Rei. Trofeed mõõdavad vanem-trofee-eksperdid Peeter Hussar ja Andres Lillemäe. Foto: EJS

Täna, 20. novembril mõõdeti seni parim punahirvetrofee tipptulemus. Mõõtmistulemuseks tuli 241,57 CIC punkti.

Tipptrofee väärilise punahirve pulli küttis prantslane Hubert Delcorte selle aasta septembris Saaremaal Pärsamal. 

Saaremaal kütitud punahirve tipptrofee on oma mõõtude poolest silmatorkav. Sarvede pikkus küündib kuni 1,2 meetrit. Kibunapärja (sarvede alumise otsa) ümbermõõt on 30 cm. Sarvede kaal 13,16 kilo. Sarveharud on väga pikad – 30 kuni 50 cm. Loom on kütitud õiges vanuses ehk isend oli vanem kui 13 aastat.

Eesti jahitrofeedel mõõtmisel on väga pikk ajalugu, üle 50 aasta on trofeesid hinnatud. Kahtlemata on suur osa selles olnud jahimeestel, Edgar Saksal ja Kaarel Rohul, kes selle süsteemi rajasid.

Trofeede mõõtmine annab vaieldamatult ülevaate, milline on ulukipopulatsiooni tervislik seisund. „Me ei aja kunagi taga rekordeid, vaid fikseerime hetkeolukorda,” kommenteeris CIC vanem-trofee-ekspert Andres Lillemäe ja lisas, et aasta aastalt on läinud tulemused paremaks ning kahtlemata on selles suur osa jahimeeste poolt toimetatavas ulukihooldes. “Kui vaadata praegust ulukipopulatsiooni seisundit, siis peale metssea läheb siinsetel ulukitel hästi,”selgitas Lillemäe.

„Kahtlemata on kahju, et selline trofee läheb Eestist välja, kuid meie seadusandlus lubab seda,” nentis Lillemäe. Paljudes Euroopa riikides, nagu Poola ja Ungari, ei lubata selliseid tipptrofeesid riigist välja viia, vaid neile valmistatakse riigi kulul kipsist koopia.

Eelmine tipptrofee oli kütitud 2018. aasta septembris Mihkel Kauberi poolt Saaremaal Mustjalas. Toona sai punahirvetrofee hinnatud 241,29 CIC punktile.