Sloveenia laseb populatsiooni taastamiseks ilveseid importida

Sloveenia laseb populatsiooni taastamiseks ilveseid importida

1203
Foto: Pixabay

Sloveenia alustas möödunud reedel projektiga, kus transporditakse Rumeeniast ilveseid, et sealset ulukipopulatsiooni taastada.

Sloveenia riikliku metsateenistuse pressiesindaja Maja Sever andis Reutersile teada, et kuni 2024. aastani viiakse Rumeeniast ja Slovakkiast riiki kümme ilvest. Esimesena tuuakse Sloveeniasse isane ilves Goru, kes viibib esmalt kolm nädalat tarastatud aedikus, et uue keskkonnaga kohaneda ja seejärel lastakse ta loodusesse.

Ilves hävines Sloveenias u 100 aastat tagasi, kuid taasasustati edukalt 1974. aastal, kui kuus ilvest Slovakkiast üle tulid. Ilvese arvukus oli kuni 2000. aastani tõusujoones, seejärel hakkas aga taas langema sugulusaretuste tõttu. Kui umbes 20 aastat tagasi elutses Sloveenia metsades 50-70 ilvest, siis nüüd on neid u 10-20.

Ilvese populatsiooni taastamise projekti rahastatakse enamasti Euroopa Liidu fondidest ning see küündib 7 miljoni euroni. Lisaks hõlmab projekt nelja ilvese transportimist naaberriiki Horvaatiasse, kus on ulukipopulatsioon samuti madal, u 40 isendit.