Sel jahihooajal lubatakse esimese osana küttida 90 hunti

Sel jahihooajal lubatakse esimese osana küttida 90 hunti

547
Foto: Pixabay

Keskkonnaamet kehtestas tänavuseks jahihooajaks küttimismahu esimese osana Eestis kokku 90 hunti.

Hundijahilube jagati vastavalt ohjamisaladele. Järva ohjamisalale anti 5 hundijahiluba,  Alam-Pedjale 2, Lõuna-Läänemaa ohjamisalale 5, Lõuna-Pärnumaale 5, Viljandi-Valga ohjamisalale 5, Harjule 10, Lääne-Pärnumaale 7, Lääne-Virule 6, Pärnu-Rapla ohjamisalale 10, Pärnu-Viljandile 5, Põlva-Tartule 5 jahiluba. Lisaks sai Valga-Tartu-Põlva ohjamisala 15 jahiluba ja Võru ohjamisala 10 jahiluba.

Tabel: Keskkonnaamet

Osadele ohjamisaladele (Ida-Harju, Hiiu, Ida-Viru, Saare, Tartu-Jõgeva, Viru ja PõhjaLäänemaa) huntide küttimismahtu esimeses osas ei kehtestata, kuna eelmainitud ohjamisaladel tervikuna märkimisväärseid hundikahjustusi ei esine. Pärnu-Viljandi ohjamisalal soovitakse lähtuvalt riiklikust liigipõhisest seire- ja telemeetrilisest uurimistegevusest säilitada mitut terviklikku hundipesakonda, seetõttu lubatakse hunte küttida seal vaid Rahnoja jahipiirkonnas, kus 2024. aasta suvel esinesid korduvad rünnakud piirkonnas elavatele kariloomadele (sh veistele).

Jahiseaduse § 4 lg 2 p 6 kohaselt on hunt suuruluk. Vastavalt jahieeskirija § 5 lg-le 2 võib hundile pidada peibutus- või varitsus- või hiilimis- või ajujahti ning jahti piirdelippe ja jahikoera kasutades 1. novembrist jahiaasta lõpuni.

Eestile on tehtud geograafiline erand ning hunt on välja arvatud II ja IV lisast ning üle viidud V lisasse, mis lubab meil liiki tegevuskava põhiselt küttida. Hundi Balti populatsiooni (sh Eesti osa) seisund on soodne ja kasvutrendis nii Eestis kui ka piiriülesel tasandil. 2022. aastal on hundi Balti populatsiooni arvukuseks hinnatud juba 2190–2790 hunti.

2023. aasta asurkonna suuruse, küttimismahu ja asurkonna juurdekasvunäitajate põhjal on prognoositud hundi arvukuse suurenemist võrreldes eelneva aastaga. Pikema aja keskmisena on hundi asurkonna potentsiaalne juurdekasvumäär (aastane juurdekasv võrreldes eelneva aasta sügisese arvukusega) olnud 40% juures. Arvestades sellega, et viimasel üheteistkümnel aastal kaheteistkümnest on tegelik juurdekasvumäär erinenud keskmisest kuni 14% (vaid ühel aastal 18%), võib pisut enam kui 90% tõenäosusega arvata, et tänavu sügisel on meil hundi arvukus vahemikus 35-47 pesakonda.

Vaata Keskkonnaameti hundijahi korraldust siit (PDF).