Seakatk on jõudnud Poola-Saksa piirialadele

Seakatk on jõudnud Poola-Saksa piirialadele

1132
Foto: Flickr

Sigade Aafrika katk on jõudnud Lääne-Poola, mis on lähedal Poola-Saksa piirialale.

6. aprillil tuvastati sigade Aafrika katku (SAK) juhtum Poola lääne osas Wiekowice külas asuvas seafarmis, mis on 150 km kaugusel Saksamaa piirist. See on esimene juhtum selles piirkonnas ning teine juhtum riigis sel aastal, kirjutab the Guardian.

Wiekowice farmis on ligikaudu 10 000 siga, kes tuleb SAKi tõttu hukata. Seakatku levik kodu- ja metssigade seas Lääne-Poolas on suureks murekohaks Saksamaale, kus asub Euroopa suurim seatööstus u 26 miljoni seaga. Samuti on nad ühed suurimad sealiha eksportijad Euroopas.

Farmides leviv seakatk on üks suurimaid murekohti Saksamaa sealihatootjatele. Samas tekitab peavalu ka metssigade arvukus, kuna Poolas on sel aastal tuvastatud juba üle 1600 SAKi juhtumi, mis on ainult 600 isendit vähem kui 2019. aastal kokku. Jahiseltse süüdistatakse aga bioohutusnõuete ebapiisavas järgimises.

Saksamaa on katku tõrjumiseks hiljuti ehitanud Brandenburgi ja Saxonysse tarad, et vältida metssigade liikumist nendesse piirkondadesse.

“Katkulevik on hüpanud riigis üle pikkade distantside (nt Poolas, Belgias, Ungaris, Tšehhis), mis tähendab, et inimtegurite tõttu võib see levida ka Saksamaale,“ ütles Friedrich-Loeffleri instituudi esindaja Elke Reinking, kes on mures seakatku leviku pärast Poolas, kuna viimane juhtum oli vaid 10 km kaugusel Saksa piirist.

Seakatk on tuvastatud ligi kümnes Euroopa riigis. Kõige viimasena tuvastati seakatk selle aasta veebruaris Kreekas Serrese regioonis, mis asub Bulgaaria ja Põhja-Makedoonia piiri lähedal.