Seakatk levib Tartumaal

Seakatk levib Tartumaal

989
Foto: Kalev Kikas

21. detsembril kütiti Tartumaal Kärevere jahipiirkonnas metsseakesik, kelle proov osutus sigade Aafrika katku (SAK) suhtes positiivseks.

Tartu Jahindusklubi tegevjuhi Tõnu Petersoni sõnul on seakatk Tartumaal arvatust kiiremini levinud. „Lootsime, et paks lumikate takistab katku levikut, aga millegipärast see nii ei läinud. Praeguseks ei ole lumikate enam takistuseks ja pärast jahirahu jätkub jaht täie hooga. Kõiki Tartumaa jahiseltse on olukorrast informeeritud ja kellel on desoaine otsas, saab seda Põllumajandus- ja Toiduametist (PTA) juurest,“ selgitas Peterson.

„Lõuna-Eesti ja Tartu seakatku levik näitab, et tegemist on erakordselt visa viirusega ja meil jahimeestena ei ole muud teha kui maksimaalselt intensiivselt küttida, et madal arvukus takistaks seakatku levimist teistesse piirkondadesse,“ lisas EJS-i tegevjuht Tõnis Korts.

PTA poolt on tulnud ka palve võtta küttimist väga tõsiselt. 19. detsembril tuli positiivne viiruspositiivne uuringutulemus Tartumaalt Võnnust ja enne seda Meeksist. Möödunud nädaldal tuvastati veel sigade Aafrika katku:

  • viirus kahel kütitud ja ühel surnuna leitud metsseal Põlvamaal,
  • viirus ja viiruse antikehad ühel autoavarii tagajärjel surnud metsseal ning viiruse antikehad teisel metsseal, kes samuti autoavarii tagajärjel suri, Ida-Virumaal,
  • viiruse antikehad ühel kütitud metsseal Tartumaal,
  • viirus kahel kütitud metsseal Lääne-Virumaal.

JAGA