Salakütid tapsid põdrapulli ja tiine põdralehma (lisatud ERRi uudis)

Salakütid tapsid põdrapulli ja tiine põdralehma (lisatud ERRi uudis)

3811
Foto on illustratiivne. Foto: erakogu

ERRi uudis: Võrumaal on salaküttimine üha suuremaks probleemiks

Vikerraadio uudisklipp: Võrumaa on hädas salaküttimisega


 

Salakütid tapsid nädalavahetusel Võrumaal Sõmerpalu vallas põdrapulli ja tiine põdralehma.

Eile, so 10.01.2016 umbes kella 10 paiku leidsid Sõmerpalu jahimehed metsaringi tehes kahe täiskasvanud põdra kuulitabamustega korjused.

Kuna põdrajaht kestab meil 15. septembrist kuni 15. detsembrini, siis on ilmselgelt tegu mitte jahipidamisega, vaid salaküttimisega või mis veelgi hullem, lihtsalt halastamatu tapmisega.

Põdrad olid tapetud tõenäoliselt reedel vastu laupäeva Võrumaal Sõmerpalu vallas Sõmerpalu jahtkonna jahimaal Hõrimo piirkonnas, metsateest umbes 100 meetri kaugusel ära kasvanud raielangi ja pilliroo sees. Pull ja lehm kahe lootega lebasid mõnekümne meetri kaugusel teineteisest. Lahangu käigus leiti ühe looma seest kuul, mille kaliibriks on 6,5.

Võrumaa Jahimeeste Seltsi juhatuse aseesimees Toomas Kaun mõistab selle koleda teo nii Sõmerpalu kui ka kogu Võrumaa jahimeeste nimel hukka ja soovib laiemale üldsusele teada anda, tegu on ülima jultumusega. Tema sõnul on see järjekordne juhtum väljakutse nii Keskkonnainspektsioonile kui ka seaduskuulekatele jahimeestele.

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts peab sellist tegu lubamatuks. See rikub nii seadust kui ka jahinduse head tava. Teo tegijad on vaja ilmtingimata kätte saada ja kohtu ette tuua. Tegemist on kuriteoga. Tema sõnul teevad jahimehed kõik, mis võimalik, et teo sooritajad saaksid seadusega ettenähtud karistuse.

Eesti Jahimeeste Seltsi eestvedamisel võeti 2014. aastal vastu ka jahinduse hea tava ehk jahimeeste eetikakoodeks, millega pandi Eestis esmakordselt kirja jahipidamise eetilised küsimused (https://www.ejs.ee/eesti-jahinduse-hea-tava/). Võrumaa Jahimeeste Selts on Eesti Jahimeeste Seltsi liikmesorganisatsioon.

Sõmerpalu kandis on võikaid tegusid ennegi tehtud. Umbes aasta tagasi tapeti samas piirkonnas täiskasvanud põder, tapjad jätsid endast maha lumele ATV ja maasturi jäljed, nii et ei püütud isegi midagi varjata, uuriti ja puuriti ning ei midagi. Tegelikult aga oli teo sooritaja kohalikele jahimeestele enam-vähem selge, tookord aga ei oldud ametiisikute poolt suutelised asjale punkti panema. Praegust juhtumit menetleb KKI piirkonna esindus, kohal oli ka ERR reporter.

Lisainfo:
Toomas Kaun
Võrumaa Jahimeeste Selts ja Sõmerpalu jahtkond
toomas.kaun@gmail.com

JAGA