Saksamaa kavandab seakatku osas erinevaid meetmeid

Saksamaa kavandab seakatku osas erinevaid meetmeid

830
Foto: Flickr

Saksamaale on jõudnud seakatk, mistõttu kavandab riik mitmesuguseid meetmeid kasutusele võtta.

Veterinaarid alustasid tarade paigaldamist kolme kilomeetri raadiuses katku leiukohast. Friedrich-Loeffleri instituudi poolt jätkub epidemoloogiline uurimine.

Ala on jaotatud kolmeks tsooniks. Kolme kilomeetri raadiuses on tuumikala, 15 kilomeetri raadiuses on riskipiirkond ja 30 kilomeetri raadiuses puhvertsoon. Tsoonid hõlmavad kolme maakonda.

Kohalikud veterinaarid on ühenduses jahimeestega. Samuti jätkatakse aktiivselt metssea rümpade otsinguid. Nende otsimiseks on välja pakutud ka koolitatud jäljekoeri.

Riskipiirkonnas on 19 seakasvatajat, nendest kaks on suured, kuni 5000 seaga farmid.

Riskipiirkonnas on keelatud jahipidamine, v.a lõksupüük. Põllu- ja metsamaade kasutamine on keelatud, see aga mõjutab maisi ja silo saaki. Piirkonnas otsivad jahimehed jätkuvalt rümpasid, lisaks kasutatakse otsingutel droone ja termokaameraid.

Plaanis on laiendada rümpade kogumispunkte. Kõikidelt kütitud või surnult leitud metssigadelt võetakse test ja seda uuritakse lähemalt. Matkajatele jt piirkonna külastajatele on tehtud ranged juhised, lisaks ei tohi lasta koeri vabalt jooksma. Samuti kehtib ulukiliha ohualast välja viimise keeld.

Välja õpetatakse ka politseinike, et nad saaksid tegeleda liikluses hukkunud metssigadega.

Seakatku leiukoht Saksamaal.

Kronoloogia

7. septembril leiti Spree-Neisse’i linnaosast tugevalt lagunenud täiskasvanud emise rümp tee äärsest kraavist, mis oli maisipõllu lähistel. Rümba leidis jahimees pärast maisikoristust. Katku põdev siga leiti umbes 6 kilomteetrit Saksa-Poola piiri äärest.

9. septembril esitas Berliini-Brandenburi riigilabor seakatku kahtluse pärast antigeeni testimise kolmel proovil.

10. septembril kinnitas Saksa riiklik laboratoorium Friedrich-Loeffleri instituudist esimese seakatku juhtumi Saksamaal.