PRESSITEADE: Jahirahu kuulutatakse välja Lääne-Virumaal

PRESSITEADE: Jahirahu kuulutatakse välja Lääne-Virumaal

987
2018. aastal kuulutati jahirahu välja Võrus. Foto: EJS

Üleriigiline jahirahu kuulutatakse välja 19. detsembril kell 18 Lääne-Virumaal Vihula mõisas.

EJSi presidendi Margus Puusti sõnul on jahirahu avalik väljakuulutamine üks jahimeeste viisidest avaldada läbi oma tegevuse tänu ja austust emakesele loodusele. „Jahirahu väljakuulutamine ja selle pidamine on jahimeestel sügava lugupidamise avaldamine oma harrastusele ja ulukitele. Kinnitame, et jahipidamisel järgime nii seadusi kui jahipidamise head tava,“ ütles Puust. „Kuulutades välja ja pidades jahirahu mõistame, et oleme osake nii loodusest kui kogukonnast. Kõik, mis on oluline keskkonnas ja kogukonnas, on tähtis ka meile,“ selgitas Puust.

Jahirahu algab jõululaupäeval, 24. detsembril ja lõpeb teise jõulupühaga, 26. detsembril.

Jahirahu väljakuulutamise tava sai Eestis alguse Soome eeskujul 1993. aastal. Sel ajal jahimehed metsloomi ei küti ja püssid jäetakse relvakappidesse. Küll aga käiakse peredega metsas jalutamas ja lume olemasolul ka põnevaid ulukite tegevusjälgi uurimas. Vahel viiakse loomadele ka sümboolset külakosti. Jahirahu ei tulene seadusest, vaid on jahimeeste omaalgatuslik kokkulepe, millega avaldatakse austust nii loodusele kui ka kogukonnale.

Miks on jahirahu oluline pidada?

  • Jahimees väärtustab seda kui olulist ja eetilist osa jahinduses. Kuna jahirahu ei tulene seadusest, on see jahimeeste kokku lepitud traditsioon. Paljud seltsid peavad seda väljakuulutatud päevadest ka pikemalt.
  • Jõulupühade aegne jahirahu on oluline nii looduse kui ka inimese jaoks. See on ideaalne aeg mõtiskleda enda ja looduse vahelisest suhtest ning võtta aeg maha ning arutleda lõppeva aasta olulisemate sündmuste üle.
  • Jahimees austab sellega metsloomi ja looduslikku mitmekesisust. Ajaga on jahipidamises palju muutunud, ent austav suhtumine kõigesse elavasse ja jahisaaki on jäänud samaks.
  • Pühad on sobiv aeg, mil jahimehed saavad selgitada jahinduse olulisust, metsloomade eluolu ja käitumist neile, kes loodusega tihti kokku ei puutu. See aitab paremini mõista tänapäevast jahindust kui looduskaitse praktilist osa, inimeste elulaadi ning selle tähtsust kaasaegses ühiskonnas.
  • Jahirahu ajal saab minna metsa koos pere ja lähedastega Eestimaa looduse ilu nautima. Kindlasti õnnestub teha mõni ilus pilt metsaelust.