PRESSITEADE: Jahipidamine muutub vaiksemaks ja bürokraatiat jääb vähemaks

PRESSITEADE: Jahipidamine muutub vaiksemaks ja bürokraatiat jääb vähemaks

4468

Riigikogu võttis 14. veebruaril vastu relvaseaduse muudatused, mille tulemusena võib jahipidamisel kasutada helisummutit ning jahidokumente tõendada elektroonilise jahidokumendiga.

„Sõbrapäeval vastuvõetud muudatused teevad jahi sõbralikumaks,“ ütles EJSi president Margus Puust. „Elektrooniliste jahidokumentide olemasolul pole enam paber- ja plastikdokumente vaja kaasas kanda, mis muudab nii jahimeeste kui ka järelevalve töö mugavamaks ning vähendab tunduvalt bürokraatiat,“ selgitas Puust, ja lisas, et „üleminekut elektroonilistele jahidokumentidele toetavad ka viimaste aastate jahimeeste seltsi IT süsteemide arendused“.

Seadusemuudatused võeti riigikogus 14. veebruaril vastu pärast pikki vaidlusi huvigruppidega. Helisummuti kasutuselevõttu jahipidamisel on EJSi volinikud toetanud juba 2009. aastast. Samuti on seda otsust toetanud korduvalt EJSi juhatus. Mullu 19. oktoobril esitas EJS relvaseaduse ettepanekud, muuhulgas elektrooniliste jahidokumentide ja helisummuti kasutamise, mis võeti arutellu riigikogu keskkonnakomisjonis.

„Helisummuti kasutamine on tänapäevane jahipidamise tava ja vähendab oluliselt üldist mürareostust, eriti kui peetakse jahti inimasustusega piirkondades,“ sõnas EJS tegevjuht Tõnis Korts. „Samas kaitseb see nii jahimehe kui jahikoera kõrvakuulmist,“ lisas ta.

Eesti Jahimeeste Selts toetas muutmisettepanekut, et jahipidamisõigust tõendavad dokumendid: jahitunnistus ja laskekatse tunnistus (nii suuruluki kui ka vibukatse) ei peaks jahil kaasas olema. Tänaseks on loodud tehnilised võimalused, et järelevalvet teostaval institutsioonil on võimalik dokumentide olemasolu kontrollida kaasaegset tehnikat kasutades.

Helisummutit võib kasutama hakata tänavu 1. juulist ja elektroonilisi dokumente 2019. aasta 1. jaanuarist.

 

Lisainfo:
Tõnis Korts
Eesti Jahimeeste Selts
tegevjuht
tel 511 8673
tonis.korts@ejs.ee