Pärnu jahimehed said lasketiiru ehitamiseks linnalt toetust

Pärnu jahimehed said lasketiiru ehitamiseks linnalt toetust

2645
Küsimustele vastas juhatuse liige Jaanus Põldmaa. Foto: EJS

Pärnu jahimeeste liit sai mõnda aega tagasi hea uudise osaliseks, kui linnavalitsus andis teada uue laskekoolituskeskuse rajamise toetuse eraldamisest.

Tegemist on eriti hea uudisega jahimeestele, kuna Pärnu jahimehed on uuest lasketiirust viimased kaheksa aastat unistanud. EJSi ja Pärnumaa Jahimeeste Liidu juhatuse liikme Jaanus Põldmaa sõnul on viimastel aastatel teema uuesti üles kerkinud ning linna äärde saadi selle tarbeks suur tükk maad. „Tänaseks on tegelikult plaan viia need hooned, mis on hetkel mööda linna laiali ‒ lasketiir ühes linnaotsas, keskushoone teises, tuua linna äärde kokku,“ selgitas Põldmaa tulevikuplaane.

Laskekoolituskeskus tuleb linnale lähemale

Kavandatav hoone hakkab kandma laskekoolituskeskuse nime, ehk lisaks jahimeeste laskeoskuse parandamisele tuleb ka klubihoone mitme siseruumiga, kus saab erinevaid jahinduskoolitusi ja kokkusaamisi läbi viia. Alale on kavas välja ehitada lasketiiru juurde viiv tänav, parkla, kõiki ohutusnõudeid arvestav avamaa lasketiir koos pealtvaatajate kohtadega, jahimeeste liidu kontori- ja olmeruumid, laskeinstruktorite toad ning õppeklass.

Lasketiir pole mõeldud mitte ainult Pärnu Jahimeeste Liidu liikmetele, vaid sinna plaanitakse ka kõrgetasemelist laskekoolituskeskust, kus saavad lasta nii maakonna jahimehed kui ka huvilised mujalt. Samuti on pärnakatel kavas hakata korraldama rahvusvahelisi laskevõistlusi. „Praegu on plaan selline, et tulevad erinevad haavlitiirud ja poollahtine n-ö kuulilaskmisetiir,“ selgitas Põldmaa ja lisas, et „ehk siis ka talvel on see tegelikult kasutatav, jahimees seisab soojas ja kuul lendab külmas“.

„Täna on meil ikkagi karjuv vajadus uue lasketiiru järele, kuna praegune on nii linna lähedal, siis inimesi häirib see müra,“ lisas Põldmaa. Ligi 20 hektari suurusele alale kavandatav laskekeskus tuleb päris linna äärde, Fortumi katlamaja lähedusse.

Linnalt toetuse saamine on suur tunnustus

Pärnu Jahimeeste Liidule tuli toetus riigieelarvest, mis oli eraldatud Pärnu linnale. Jahimeestele eraldati sellest 300 000 eurot. See aasta hakatakse küll lasketiiru ehitamisega peale, ent aasta lõpuks seda veel valmis tõenäoliselt ei saada. „Kuna ehitusmahud on suured ja toetust saime linnalt, siis enamus asju tuleb hangetega teha ning see kõik võtab aega,“ tõi Jaanus välja. Tema sõnul on praegu vaja otsustada mis järjekorras asju tehakse.

Toetuse saamine on suur tunnustus nii Pärnu jahimeestele kui ka kogu jahimeeste perele. See näitab, et linnavalitsuse ja ka valitsuse tasandil jahimeeste kogukonnaga arvestatakse ja nähakse kui perspektiivseid partnereid. Kindlasti on olulist rolli mänginud ka sigade Aafrika karku vastane võitlus.

„Praegu on seakatkuga Pärnumaal stabiilne seis, sigade arvukust on hoitud nõutud tasemel,“ selgitas Jaanus. „Meie jahimehed tegelevad aktiivselt sigade vaatlusega, et kuskil piirkonnas arvukus liiga suureks ei läheks ning toimub ka aktiivne küttimine,“ lisas ta. Jahimeeste liidu juhatuse liige usub, et selle seisundiga võiks väga rahul olla, lisaks toonitab ta, et jahimehed on viimasel ajal olnud väga aktiivselt pildis just loodushoiu koha pealt. Samuti saadakse hästi läbi partneritega, sh maaomanike, tootjatega põllul või metsas.

„Väga positiivne on, et toetus tuli meile riigieelarvest, see näitab, et meiega arvestatakse, meisse usutakse ja nähakse meis head partnerit,“ tõi Põldmaa välja ja lisas, et „toetus tuli küll Pärnusse, aga see on tegelikult tunnustus kogu eesti jahindusele.

Samas pole Pärnu jahimehed kindlad, et see toetus eelarvet täielikult katab. „Toetusrahadega täpselt läbi ei saa, kuna see eelarve küündib täna juba miljonini,“ andis Põldmaa teada. Jahimeeste liidul on plaanis müüki panna ka senised objektid ehk praeguse laksetiiru ja klubihoone.

Jaanuse sõnul tuleb keskusehoone avamispidu ilus ja uhke ning oodatakse palju külalisi, aga kõigepealt tuleb sinnamaani jõudma.

Koolituskeskuse projekti juhib ja viib läbi Pärnu Jahimeeste Liit. Keskus loodetakse esialgsete plaanide järgi valmis saada 2022. aastaks.

Soovime pärnu jahimeestele palju õnne ja edu selle projekti elluviimisel ning ootame kogu jahimeeste perega uue hoone avamist!