Öösorr – aasta lind 2019. Eesti Ornitoloogiaühingu suur linnuõhtu

Öösorr – aasta lind 2019. Eesti Ornitoloogiaühingu suur linnuõhtu

4882
Öösorr. Foto: wikipeedia

4. detsembril korraldas Eesti Ornitoloogiaühing Rahvusraamatukogus suure linnuõhtu, et võtta kokku metsiseaasta 2018 ja kuulutada välja aasta lind 2019. 

Tlõkat, tlõkat, ring saab täis

Metsiseaasta koordinaator Andres Kalamees andis põhjaliku ülevaate aasta jooksul toimunud ettevõtmistest, lugedes häälestuseks ühe Mehis Heinsaare metsisemetsade järele lõhnava loodusluuletuse. Metsiseaasta jaoks seati sisse kodulehekülg (https://www.eoy.ee/metsis/) ja Vladimir Taiger kujundas margi ning ümbriku.

Huvitavaid järeldusi pakkus andmete kogumine hullude metsiste kohta. Selgus, et inimeste suhtes agressiivselt käitub 52% hulludest metsisekukkedest ja 18% kanadest. 40 protsenti hulludest kukkedest on oma mängudest kaugemal kui 5 kilomeetrit, mis annab omakorda põhjust järelduseks, et hullud metsised võivad olla jäänukid kunagistest mängudest.

Meie metsiste arvukus on pikaajaliselt püsivas languses. Kesk-Eestis on tekkinud suur metsisemängude väljalangemine, mistõttu kujunevad üksteisest eraldatud saared. Metsiseid ohustavadki kõige enam elupaikade killustatus, sobivate elupaikade kadu ja väikekiskjad.

120 hommikut metsisemängu

Urmas Sellis pidas kaasakiskuva ettekande metsisekaamerasse jäänud värvikamatest hetkedest, kirjeldades kevadist metsisemängu kui põnevat poksiturniiri, kus osalejate hulgas nii nooremaid kukkesid kui ka vanu tegijaid, nagu näiteks Hele Kukk, Kotka Pesa, Noor Kukk, Noor Arg Kukk ja peategelane Sälk.  

Metsiseaasta teises pooles korraldati aasta linnu joonistusvõistlus „Mõista, kes on metsas musta kukke?“. Eva-Liisa Orula sõnul saabus võistlusele 4000 (!) joonistust, kõige noorem osaleja oli kahe aastane ja vanim 63. Metsisejoonistusi saadeti ka välismaalt: Belgiast, Norrast, Rootsist ning Soomest. Aasta linnu joonistusvõistluse näitus Tartu ülikooli loodusmuuseumis on avatud 31. jaanuarini.

Öösorr – aasta lind 2019

Linnuõhtu lõpus kuulutas Aarne Tuule välja Öösorri aasta 2019. Öösorri ei oska paljud inimesed ilmselt looduses märgata, kuid kindlasti on tuttav tema kevad- ja suveöödel kõlav ainuomane hääl. Küllap seepärast on öösorril rahvakeeles ka sedavõrd palju teisi nimesid: ööketraja, öölohakas, öölott, ööplaksutaja, ööema, ööpääsuke, hobuseorel, takutoristi, päevapetja, metsavanamoor, üöämm…

Head uut öösorri aastat!  

TEKST JAANUS VAIKSOO