Mida tuleks teada jahikoera dokumentide kohta (uuendatud 02.05)

Mida tuleks teada jahikoera dokumentide kohta (uuendatud 02.05)

8083
Jahikoerad koos juhtidega. Foto: Priit Vahtramäe

Keskkonnainspektsioonilt küsitakse aeg-ajalt, millised paberid on nõutud Eestis koertele jahipidamisel ja millised ei ole jahikoera tõugu tõendavad dokumendid.

Mõnikord arvatakse, et sinine euroopa lemmiklooma pass on piisav selleks, et koeraga jahil käia. Kui on siiski soov koeraga jahil käia, peab kaasas olema jahikoera tõugu tõendav dokument. Jahikoera päritolu tõendavaid dokumente on kaks: registreerimistunnistus ehk nn tõutunnistus ja jahikoerapass.

Jahikoerapasse väljastab Eesti Jahikoerte Tõuühing, registreerimistunnistusi annab Eestis välja Eesti Kennelliit. Jahipidamiseks sobivad vaid kindlad koeratõud ja see nimistu on leitav Eesti Kennelliidu kodulehelt.

Foto: Flickr

Lähiriikides on mitmeid organisatsioone, kes väljastavad koerte registreerimistunnistusi, kuid mitte sugugi kõigi organisatsioonide tunnistused ei ole Eestis jahikoeratõugu tõendava dokumendina sobilikud. Selleks on Eestis aktsepteeritavad vaid rahvusvahelise künoloogilise föderatsiooni (FCI) liikmesorganisatsioonide väljastatud registreerimistunnistused. Eesti Kennelliit on FCI liige ja lähiriikidest on liikmed ka Läti ja Leedu FCI ning Soome Kennelliit.

Kuna registreerimistunnistus on suureformaadiline ja ebamugav kaasas kanda, siis sobib jahil käies kaasa võtta loetav koopia. Originaali kaasaskandmine ei ole vajalik.

Koertel on sageli olemas ka lemmikloomapass, mida väljastab loomaarst. Lemmikloomapass ei anna aga infot koera päritolu kohta ning sisaldab vaid kiibinumbrit, koerale tehtud vaktsineerimisi ja omaniku andmeid. Seetõttu ei sobi lemmikloomapass jahikoera päritolu tõestamiseks.

Ettepanek siduda jahikoerte kiibiandmed EJS arendatavate andmebaasidega on hea mõte, kuid hetkel selles suunas meile teadaolevalt arendust ei toimu. Samuti puudub Keskkonnainspektsioonil pädevus selles küsimuses.

Eesti koerte tõuregistrit peab Eesti Kennelliit ja andmebaaside sidumise osas tuleks nende poole pöörduda. Samas on Eestis ka jahikoeri, kes on ostetud välismaalt ja kes ei pruugi Eesti tõuregistris kirjas olla. Välismaa kennelliitude registrite sidumine EJS arendatavate andmebaasidega on aga vähetõenäoline.

 

Keskkonnainspektsiooni looduskaitseosakonna peainspektor
Liivi Plumer


Kasulikud lingid:

Jahikoerapassi kohta saab lugeda SIIT.

Jahikoerteks sobivate koeratõugude nimekiri on SIIN.

Rahvusvahelise Künoloogilise Föderatsiooni (FCI) veebileht on nähtav SIIN.

Läti Künoloogiline Föderatsioon (Latvijas Kinologiska Federacija) veebileht on SIIN.

Leedu Künoloogiline Ühing (Lietuvos Kinologų Draugija) veebileht on leitav SIIN.

Soome Kennelliit (Suomen Kennelliitto) veebileht on SIIN.