Marutaudivastase vaktsiini külvamine lõpeb laupäeval

Marutaudivastase vaktsiini külvamine lõpeb laupäeval

3054
Marutaudi vaktsiin. Foto: Põllumajandus- ja Toiduamet

VTA teavitab, et marutaudivastase vaktsiini külvamine lõpeb laupäeval.

20. septembril toimub rebaste ja kährikute suukaudse marutaudivastase vaktsiini külvamine Ida-Virumaal ning õhtupoole Tartu- ja Põlvamaale jäävas Piirissaare ja Peipsi kandis. Laupäeval toimub külv Tartu maakonna puhvertsooni aladel. Vaktsineerimine lõpeb plaanitust päev varem.

Rebaste ja kährikute suukaudseks vaktsineerimiseks kasutatakse spetsiaalseid peibutussöötasid, mille välimine osa koosneb kalajahul põhinevast tahkest massist ja mille sisse on peidetud kapseldatud marutaudi vedelvaktsiin. Vaktsiinsööt ega selles sisalduv kahjutustatud marutaudi viirus ei ole ohtlik.

Vaktsiinsöötade külvamine toimub õhust väikelennukite abil. Külvamist ei teostata linnade, asulate, teede ega veekogude kohal. Välditakse ka vaktsiini külvamist karjamaadele, kus vaktsineerimise ajal viibivad koduloomad. Lennuk lendab madalalt, et tagada vaktsineeritava ala piisav nähtavus.

Vaktsiinsöötasid külvatakse nn puhvertsoonis aladel, mis vahetult külgnevad Vene Föderatsiooniga. Puhvertsooni laius on 50 km Venemaa maismaapiirist ning 30 km Narva jõest.

Kui leitakse vaktsiinipala, tuleb see jätta puutumatult leidmiskohta. Kui esineb oht, et laps või koduloom võib leida vaktsiinipala, tuleb see kummikindaid kandes ümber paigutada. Kui peibutussöödas sisalduv vaktsiin on sattunud värskele haavale, silma või suhu, tuleb piirkonda pesta rohke veega (naha puhul ka seebiga) ning pöörduda perearsti poole.

Vaktsineerimise ajal ning järgneval paaril päeval tuleb koerad ja kassid hoida sisehoovides!

Täiendavat infot vaktsineerimise kohta leiate siit.

Vaata Veterinaar- ja Toiduameti varasemat pressiteadet metsloomade vaktsineerimise kohta siit.

 

JAGA