Linnamäe sigalasse võis katk jõuda söödaga

Linnamäe sigalasse võis katk jõuda söödaga

2523
Foto: Flickr

Maaülikooli teadlased on veterinaar- ja toiduametiga koostöös välja selgitanud, et katkupisik võis Linnamäe seafarmi jõuda koos söödaga.

Läänemaa veterinaarkeskuse juht Aavo Lumi selgitas Lääne Elule, et kõik sigala territooriumile sisenevad sõidukid küll desinfitseeritakse, kuid välispidiselt. Pole välistatud, et auto, mis sigalasse sööta vedas, oli enne seda vedanud midagi muud, mis katkupisikuga kokku puutus, näiteks põllult viljakoormat. Vilja sees aga armastavad metssead end varjata.

Lumi sõnul ei saa Linnamäe Peekoni omanikele ega töötajatele katku puhkemise pärast midagi ette heita: „Nii veterinaar- ja toiduameti eksperdid kui ka loomsete jäätmete käitlemisega tegelnud Vireen on öelnud, et nad pole seni üheski farmis kokku puutunud nii hästi täidetud bioohutusnõuetega.”

Sigade Aafrika katk avastati Linnamäe sigalas septembri keskpaigas, mil seafarmi töötajad märkasid sigade tavapärasest suuremat suremust. 18. septembril sigadelt võetud kümne vere- ja nelja sisikonnaproovi vastused saabusid järgmisel hommikul – kõik need olid sigade Aafrika katku suhtes positiivsed. Aavo Lumi sõnul sai katkupuhang alguses Linnamäe farmi tiinete emiste tsoonist.

Vaata lähemalt Lääne Elust.