Lätis ja Leedus kasvab huvi trofeeäri vastu

Lätis ja Leedus kasvab huvi trofeeäri vastu

4002
Foto: Flickr

Hiina turul kasvab nõudlus põdrasarvede järgi, mistõttu on hakatud Leedus ja Lätis leid- ja trofeesarvedega äri tegema.

Kasvav nõudlus paneb nii Lätis kui Leedus inimesed rohkem metsas sarvi otsima ning mõnel juhul on teatud ka salaküttimisest Lätis. Hirvlaste trofeed on väga hinnas Saksamaal, Tšehhis, Lätis ja Leedus. Kuigi Lätis pole see trend veel nii levinud, on hakatud ka seal järjest enam trofeesid müüma. Leedu kokkuostjad maksavad 17‒20 eurot kilo eest. Samas võib nt üks hõbemedaliväärne hirvesarv maksta 2000‒3000 eurot, kirjutab Laukos.la.lv.

Kuigi Lätis pole selline trofeeäri veel väga laialdaselt levinud, kasvab seal trend, kus käiakse looduses põtrade ja hirvede heitsarvi otsimas. Leedus on trofeejaht aga ühiskonna traditsiooniline osa ning kasumiallikas. Tänu Hiinas hoogustunud turule on Lätis viimasel ajal tuvastatud salaküttimist ning mitmel juhul on süüdlasteks arvatud leedukaid.

Lina Pakamanis, kes on üks suurimaid hirvekasvatajaid Leedus, müüb samuti sarvi. Tema sõnul müüakse igal aastal u 400 kg sarvi. Sarved saadetakse Hiina, kus neid vastavalt vajadusele ette valmistatakse ja töödeldakse. Kuna seal on vaba turg, siis sarvede nõudlus järjest kasvab.

Läti riigimetsakeskuse juhataja Valter Lusis tõdes, et riik ei monitoori trofeejahti. Maaomanikul on aga õigus piirata seeneliste, kalurite ja sarveotsijate tegevust tema alal. Samas pole need tegevused aga riigimetsas keelatud, v.a juhul kui see asub looduskaitsealal. Samuti pole jahi- ja metsameestel keelatud leidsarvi otsida ja neid hiljem edasi müüa.

Kuigi jahimehed on sealse metsaelu ja -loomadega kursis, pole ametlikku statistikat kui palju on heitsarvi leitud ning selle eest tulu teenitud. Lusis pakkus välja, et kui nõudlus suureneb ning selle pealt teenitakse täiendavat tulu, peaks riik hakkama väljastama selle jaoks täiendavaid lube. Praegu saab sellele piiranguid kehtestada vaid maaomanikud.

Lusis selgitas veel, et leidsarvede puhul ei ole jahiseaduse mõistes tegu trofeega. Samas rõhutab ta, et kui on metsast leitud hukkunud metsloom, kellel on sarved peas, siis tuleks kõigepealt välja selgitada surma põhjus.

JAGA