LABRISe podcastis räägib professor Tanel Tenson antibiootikumiresistentsusest

LABRISe podcastis räägib professor Tanel Tenson antibiootikumiresistentsusest

75
Foto: LABRIS

Antimikroobne resistentsus ehk AMR on üks tänapäeva suurimaid terviseohte. AMR tähendab, et mikroobid (bakterid, viirused ja seened) muutuvad antibiootikumide suhtes resistentseks. See aga võib peagi tekitada olukorra, kus ka suhteliselt lihtsaid bakterihaigusi nii inimestel kui loomadel ei ole enam võimalik ravida.

LABRISe podcastis „Uudishimu labor“ annab antud teemast põneva ülevaate Tartu Ülikooli antimikroobsete ühendite tehnoloogia professor Tanel Tenson. Ta on Eesti tunnustatud biokeemik, molekulaarbioloog ja mikrobioloog, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor. Tema teadustöö keskendub antibiootikumidele ja antibiootikumiresistentsusele. 

“Kuigi jahimehed ei ole ehk antibiootikumiresistentsuse teemaga väga kokku puutunud ega tajunud selle olulisust, siis läbi looduskeskkonna puudutab see teema neid kindlasti. Tanel Tensoni suur pluss on see, et ta näeb teemat ÜksTervis vaates (inimene-loom-keskkond) ning panustab probleemi kajastamisse ja selgitamisse. Vaatamata sellele, et ta teeb teadust räägib ta lihtsalt ja arusaadavalt,” selgitas LABRISe direktori asetäitja Imbi Nurmoja.

Tanel räägib meile lähemalt:

  • Mida tähendab antibiootikumiresistentsus (AMR) ja kuidas see tekib?
  • Miks on oluline, et AMR-i ohjamisega tegeleksid ühiselt nii loomaarstid, inimeste arstid kui ka keskkonnaspetsialistid?
  • Kuidas on AMR-i olukord Eestis võrreldes muu maailmaga?
  • Millist rolli mängivad teadlased ja teised erinevad ühiskonnagrupid AMR-i leviku ohjamisel?
  • Kas AMR-i levikut on võimalik kunagi täielikult peatada?
  • Mis võib juhtuda, kui me ei võta AMR-i teemat piisavalt tõsiselt ega tegele selle ohjamisega?

Saate kestus on 38 minutit. Saadet saab kuulata Youtubes või Spotifys.