Läänemaal tõsteti metskitse küttimismahtu

Läänemaal tõsteti metskitse küttimismahtu

2526
Foto: Kaarel Roht

Jahindusnõukogu tõstis nuhtluseks muutunud metskitsede küttimismahtu Läänemaal 543-lt 1100-le.

„Metskitse küttimismahu suurendamise õige aja oleme juba maha maganud,“ ütles Läänemaa jahindusnõukogu liige, Kullamaa maaomanik ja jahimees Einar Pärnpuu Lääne Elule. „Kits on praegu tõusutrendis ja närib puukoort, nii et vähe pole.“

Pärnpuu hinnangul tuleks metskitse lasta isegi rohkem, kui kokku lepiti. „Rõhutan, et need on miinimummahud. Kahjud kasvavad, aga meie kütid ei lasknud isegi eelmist poole väiksemat normi täis,“ ütles ta.

„Kui metskitsede arvukuse kasv jätkub, siis kindlasti muutuvad nad probleemiks. Praegu on kriitiline piir,“ ütles RMK Läänemaa metskonna metsaülem ja jahindusnõukogu liige Tanel Ehrpais. Kitsed ja põdrad kahjustavad RMK istutatud noorendikke, söövad noori puid. „See ei ole probleem, kui loomade arvukus on mõistlik. See on normaalne, et metsloom sööb metsa, oleme sellega arvestanud ja istutanud nii tihedalt, et ka loomadele jätkuks,“ ütles Ehrpais.

Nüüd on aga juba noorendikke, millest metskitsed on 90 protsenti ära hävitanud. Sel aastal esitas RMK ka ühe kahjunõude jahimeestele. „Kullamaal oli konkreetne juhtum, kus 90 protsenti istutatud mändidest oli hukkunud. Jahimehed olid ise nõus uue metsa istutama. Meie kahjunõue koosnes ainult taimede soetamisest ja oli 154 eurot,“ ütles ta.

Ehrpaisi sõnul ei täitnud enamus jahiseltse eelmise aasta jahieesmärki. „See on ka üks põhjus, miks metskitsede arvukus on natuke käest ära läinud,“ lisas Ehrpais. Metskitsi on liiga palju terves Eestis, lisas ta.

Loe edasi Lääne Elust.