Kolmekuningapäeva konverents teemal „Suhtlemine avalikkusega“

Kolmekuningapäeva konverents teemal „Suhtlemine avalikkusega“

3157
Kolmekuningapäeva puhus avatuks EJSis pasunapuhumist õppiv grupp. Foto: Karolin Lillemäe

Seekord ühendati traditsiooniline kolmekuningapäeva tänuüritus konverentsiga. Päev algas  Eesti Jahimeeste Seltsis, kus peamiselt liikmesorganisatsioonide juhid olid arutlemas jahimeeste suhtlemisest avalikkusega. Konverents toimus ERRist tuntud meediategelase Märt Treieri juhtimisel.

Pealelõunal koguneti Kultuurikatlasse, kuhu kogunesid lisaks ka EJSi koostööpartnerid erinevatelt elualadelt. Päeva teisel poole kava nägi ette sõnavõtte EJSi tegevjuhilt Tõnis Kortsult „Koostööaasta 2015 kokkuvõte“,  EJSi presidendilt Margus Puustilt „Sissejuhatus uue aasta teemasse „Jahimeheks!““ , Keskkonnaminister Marko Pomerantsilt „Jahieeskirja muudatused“. Konverentsipäeva teine põhiettekanne „Jahinduse probleemidest ja peegeldusest ühiskonnas“ oli suhtekorraldaja Janek Mäggi poolt.  

Allpool noppeid sõnavõttudest:

Märt Treier rääkis meediaga suhtlemise põhitõdedest. Tema ettekandest jäid kõlama järgnevad mõtted: Jahimeestele pole paremat meediavõimalust kui seakatk. Märksõnad on usaldusväärsus, arusaadavus ja tegevuse kasulikkus. Seakatkuga seoses täidavad jahimehed kõik need tingimused, mis on inimestele olulised. Hea sõnum – jahimees saab hakkama SAKiga võitlemisega!

Selleks, et inimestele sümpaatne olla: ära lobise, räägi liiga palju, ole asjalik, pigem räägi lühemalt ja igavalt. Piisab sellest, et üks väga loll asi ära teha – see jääb külge. Kui kahtled, siis parem üldse mitte tegemist teha meediaga.

Tapmise ja vere osast ei ole vaja rääkida, pilte postitada. Ka laskmata jätmisest pole mõtet heroilisi lugusid rääkida. Emiste looga tuleks ettevaatlik olla! Lihtne põhimõte, mida järgida: jälgi silmi. Inimesed on äärmiselt kaastundlikud suurte silmadega loomade suhtes, sellist kajastust vältida.

Tegevjuht tänas lisaks koostööpartneritele EJSi liikmeid ja organisatsioonide juhte, kes panustavad seltsi kõige väärtuslikumat – oma vaba aega. Korts: „Kolmekuningapäev on meile selleks päevaks, kui ütleme aitäh Teile kõigile, kes te olete meil aidanud olla see, kes me oleme ja teha seda, mida oleme teinud. Kõigepealt tänan EJSi liikmeid kelle jaoks ja tänu kellele me üldse olemas oleme. Jahiseltside juhid, kes teevad oma tööd vabatahtlikult ja panustavad kõige väärtuslikumat – oma vaba aega.

2015 oli jahimeestele raske aasta, aga me saime koos hakkama. Suurimaks väljakutseks oli SAK. See omakorda nõudis tugevat närvi, oskusi ja teadmisi näha suuremat pilti, kui oma jahipiirkond. Loomulikult saime sellest kõigest kergemini üle tänu sellele, et meil on Eesti Jahimeeste Selts, kuhu me oleme varsti juba viis aastakümmet akumuleerinud kogemusi ja kompetentsi.

Kuni meil on selliseid inimesi nagu meie jahiseltside juhid ja nende abilised, kestab ka meie organisatsioon ja jahimeeste koostöö. Tänapäeva Eesti jahindus seisabki nendel tublide meeste ja naiste õlgadel. Lugupidamine ja tänu Teile!“

EJSi president Margus Puust avas „Jahimeheks!“ aastaga seonduvat:

„„Jahimeheks!“ on kutse liituda jahimeeste perega ja saada osa sellest põnevast tegevusest, mille ajalugu ulatub inimkonna hälli. Kutse tulla jahimeheks on kutse kõigile. Kutsume jahihuvilisi meie kursustele üle Eesti. NN värske veri on oluline igale tsunftile ja nii ka meile. Noorjahimees tähendab mitte ainult noori inimesi aga ka eakamaid, kes on jahindusest huvitatud ja „noored“ jahipidamise mõttes. Ootame tagasi ka mingil põhjusel eemale jäänud endisi jahimehi.

Kolmas ja üks olulisemaid sihtgruppe, kellele on suunatud „Jahimeheks!“ aasta on maaomanikud.  Suur osa jahimeestest on maaomanikud ja kogemus näitab, et kõige efektiivsemalt on konflikte ulukite ja inimese vahel võimalik hallata nendes seltsides, kus maaomanikud on samal ajal ka aktiivsed jahimehed.

Üks oluline sihtgrupp, kes on kasvatanud meie liikmeskonda ja lisanud väärtust on naised. Jahinaiste arv näitab tõusutrendi ja seda mitte ainult Eestis vaid kogu maailmas.

Aasta jooksul tutvustame läbi oma liikmesorganisatsioonide senisest enam jahindust ja jahipidamist. Iga tsunfti edukus ja laiemalt ka ellujäämine sõltub sellest, kui edukalt oma sõnumit edasi viiakse. Meie mõte ja eesmärk on 2016. aastal viia oma sõnumit edasi aktiivsemalt kui tavaliselt. Läbi sõnumi viimise kaasame uusi jahimehi ja areneme ka ise läbi selle viimise.“

Keskkonnaminister Marko Pomerants tutvustas vastuvõetud jahieeskirja muudatusi. Ta tänas 
jahimehi eduka koostöö eest sigade Aafrika katku (SAK) ohjamisel ja leidis, et jahimehed on hästi hakkama saanud MTÜ-le antud kohustustega seoses sigade Aafrika katkuga.

Janek Mäggi rääkis loo, kuidas jahimehed ta maaomanikuna jahile kaasa kutsusid. Tabatud põdrast postitati pilt Facebooki, kus saabus kiiresti 300 like’i, kuid ka hirmsat sõimu ning ilmus lugu, kuidas Indrek Tarand põdrapildi skandaali sattus. Tema kogemus oli, et jahimehed on sõbralikud ja hoolivad.

Tema tunnetus on, et jahindust tajutakse kui mõrva, mitte tapmisena. Jahinduse mainet tuleks teha loomulikumaks, arusaadavamaks, jõhkruse kuvandit ära võtta. Hea on see, et naisi on juurde tulnud ja sellest tasuks rohkem rääkida.

Eestis tegeletakse hobidega vähem kui mujal maailmas, kuid hobidega tegelejad pidavat kauem elama, mis on ka üks positiivne sõnum jahimeestele.

Janek Mäggi leidis ka, et ulukiliha söömist tuleks populariseerida, sest ulukid elavad stressivabamalt, see on hea liha, stressivaba liha!

Konverents „Suhtlemine avalikkusega!“ toimus SA KIKi toel.

Laua katmisel ja sündmuse ladusa laabumise eest täname Chef Foods, A Le Coq, Jägermeister, Kuusk OÜ.

EJSi presidendi Margus Puusti ettekanne 2016. aasta teemal “Jahimeheks”
Fotod SIIT (täiendatud 07.01)

 

Eesti Jahimeeste Selts
Pressiteade
06.01.2015

Keskkonnaminister tänas jahimehi

Täna, 6. jaanuaril Kultuurikatlas toimunud Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS)
tegevjuhi vastuvõtul esinenud keskkonnaminister Marko Pomerants tänas
jahimehi eduka koostöö eest sigade Aafrika katku (SAK) ohjamisel.
Jahimehed on hästi hakkama saanud MTÜ-le antud kohustustega seoses
sigade Aafrika katkuga.

EJSi tegevjuht Tõnis Korts tänas seltsi liikmeid ja kõiki
koostööpartnereid. Ta lisas, et jahimehed on aastaga matnud üle 1000
katku surnud metssea ning kütitud on ligi 20 000 metssiga, et vältida
SAKi edasist levikut.

EJSi president Margus Puust kutsus kõiki soovijaid alanud „Jahimeheks!“
aastal jahindusliku tegevusega liituma.

Eesti Jahimeeste Selts koondab anda alla enamikku Eesti 15 000 jahimehest.
Kolmekuningapäeva vastuvõtt on traditsiooniline EJSi sündmus, kus
vaadatakse tagasi toimunud aastale ning tänatakse koostööpartnereid.

Lisainfo:
Tõnis Korts
Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht
tel 511 8673
tonis.korts@ejs.ee

JAGA