Kihnus otsiti lahendusi linnuküttimise probleemile

Kihnus otsiti lahendusi linnuküttimise probleemile

2090
Pildil: Koosoleku juht Kihnu vallavanem Ingvar Saare (seisab) andis sõna jahipealikule Evald Lillesele (seisab seljaga), kes selgitab, mida on kahe aastaga probleemi ohjamiseks tehtud.
 title=


Esmaspäeval, 20. novembril oli Kihnu vallamajja kokku kutsutud huvilised, kellele läheb korda linnujaht.

Sarnane kokkusaamine oli ka kaks aastat tagasi. Ehkki arutelu läks ka seekord kohati tuliseks, oli emotsioone tunduvalt vähem kui kaks aastat tagasi.

Üheks probleemiks Kihnu saare rahva jaoks ülearune paugutamine. Selles olukorras on mõni maaomanik on omal maal lausa jahi keelanud. On tekkinud ka kogukonnasisesed pinged ja isikutevahelised ebakõlad. Ehkki mingeid rikkumisi Keskkonnainspektsiooni poolt sellel aastal avastanud pole, väidavad ornitoloogid ja mõned kihnlased, et tegelikult on neid palju. Fakte aga napib ja süüdistused põhinevad pigem aastatetagustel andmetel ja emotsioonidel.

EJSi poolt osalesid Pärnumaa Jahimeeste Liidu tegevjuht Eero Nõmm ja EJS tegevjuht Tõnis Korts. Nõmm andis ülevaate, palju on Kihnu saare jahimaadele veelinnu küttimise lubasid väljastatud ja kuidas näeb olukord välja liidu arvates. Nõmme sõnul ollakse valmis aktsepteerima kogukonna või vallavalitsuse jahiteemalist otsust ja sellest lähtuma.

EJSi tegevjuhi arvates tuleks probleemid selgeks rääkida ja kogukonnatülid lõpetada. Jahipidamine on Kihnu traditsioonide ja kultuuri juurde kuulunud, see peab saama jätkuda ka nüüd seadust ja hea tava järgides. Jaht hallhülgele ju toimib ja siin probleeme pole. Samas paluti jahimeeste abi väikekiskjate arvu piiramise osas.

Lõpetuseks näidati filmi hanede massgaasitamisest Hollandis, kus neid jahtida ei ole lubatud. Jahimeeste sõnul ei taheta küll sellises ühiskonnas elada, kus ressursi mõistliku kasutamise asemel toimuvad lindude massimõrvad ja tapetud linnud utiliseeritakse. Meie tee põhjamaana on loodusressursside kui rahvusliku rikkuse jätkusuutlik ja säästev kasutamine. Just nii nagu see on sätestatud Põhiseaduse viiendas paragrahvis. Ja teadmiste- ja teaduspõhine jahipidamine on üks säästva looduskasutuse viisidest.

Kihnu rahvamajas oli kohal ainult väike osa saare elanikest. Seda ei osanud ka korraldajad öelda, kas suurel enamusel probleemi ei ole või ei olnud lihtsalt tööpäevasel ajal võimalik kohale tulla. EJSi poolt on kaks aastat tagasi ja ka seekord pakutud linnujahi teemalist sõltumatut rahvaküsitlust. Küsitluses saaksid kõik soovijad osaleda ja see selgitaks välja probleemi tegeliku suuruse ja annaks sõna kõigile.

EJSi poolt loodame väga, et järgmiseks hooajaks on kodurahu sõlmitud ja kõik osapooled seda tunnustanud ning elu kaunil saarel naaseb normaalsetele radadele. 

Siit saad kuulata EJS tegevjuhi intervjuud Kihnu uudistele.