Kihlepa sigalasse võis katk trügida põhupalliga

Kihlepa sigalasse võis katk trügida põhupalliga

2050
Foto: Flickr

Rapsikollaste farmihoonete kohal pikeerivad suitsupääsukesed, rahvuslinnuna ei tea nad Kihlepas midagi hävingust, mis viis põletusahju 3400 kärssnina ja jättis mitu inimest igapäevase leivata.

Pommuudisena levis juuniküüditamise aastapäeval üle riigi uudis, et Audru vallas Kihlepa sigalas suurenes sigade suremus ning veterinaar- ja toiduamet (VTA) kinnitas karmi diagnoosi, kuigi ekspertkomisjon hindas vaid kolm ja pool kuud tagasi OÜ Lõpe Agro tootmiskompleksi kõrge bioohutusega farmiks, vahendab Pärnu Postimees. Maavanem Kalev Kaljuste kehtestas samal päeval, 14. juunil oma korraldusega haiguskolde karantiini ja järelevalve.

Heinakuu algusekski ei ole epidemioloogiline uuring andnud vastust, kuidas haigustekitaja turvatud uksest sisse pääses. Oletatakse, et viirus jõudis farmi imepisikese nakatunud koeosaga, mille toimetas edasi näiteks farmisisene väiketraktor. Seesama pidevalt desinfitseeritud traktor vedas põhurulle, mis olid tehtud Lõpe Agro põldudel enne Aafrika seakatku avastamist maakonnas.

“Kuna haigestumine sai alguse kõige otsapoolsemast alast, võime vaid oletada, et nakkus tuli sisse ukseava kaudu, kui põhurulli sisse toodi,” märkis Lõpe Agro juhatuse liige, hariduselt veterinaararst Mare Noot. “Võib-olla lendas üle territooriumi vares, kellel oli noka vahel metsseakorjusest saadud koetükike ja miskit pudenes tema noka vahelt … Putukaid ja närilisi farmis ei olnud, nii et nemad on nakkuse edasikandjatena välistatud.”

Loe lähemalt Pärnu Postimehest.