Katk ründas emiseid ja põrsaid

Katk ründas emiseid ja põrsaid

2307
Foto: Flickr

Kui siiani on sigade Aafrika katk tühjendanud peamiselt nuumasigalaid, siis sel nädalal läks asi väga hulluks, kuna taud jõudis OÜ Linnamäe Peekon poegimissigalasse.

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) sai esmaspäeva hommikul teate sigade suurenenud suremuse kohta Linnamäe Peekoni OÜ poegimissigalas Läänemaal. Surnud sigadelt võeti proovid ja saadeti need VTA laborisse uurimisele. Teisipäeval kinnitas labor sigade Aafrika katku diagnoosi. Proovid võeti samast farmist ka 4. septembril. Siis olid tulemused negatiivsed, vahendab Maaleht.

“See on väga ebameeldiv uudis,” ütles Linnamäe Peekoni üks omanikke Ott Saareväli teisipäeval Maalehele. Kuna farmis oli sel hetkel palju tegemist – VTA ametnikud, dokumentide täitmine ja lisaks must meeleolu –, palus ta leppida VTA kommentaaridega.

Järgneb tavapärane protsess: farmi ligi 7000 looma hukatakse ning taudi farmi jõudmise teede väljaselgitamiseks on alustatud epidemioloogilist uurimist.

Vaid aasta uute omanike käes

Farm on praeguste omanike käes olnud napilt aasta. Nimelt ostis firma ABC Projektijuhtimine OÜ Atria Farmide käest Linnamäe seafarmi koos 8000 sea ja 500 hektari maaga alles mullu. Sigade müüki jätkati Atriale.

“Meie äri see hetkel otseselt ei mõjuta, aga kogu Eesti seakasvatusele on see katastroof,” sõnas Atria Eesti juhataja Olle Horm. “See on väga hea bioohutusega ning hästi juhitud farm. Seal oli kõik maksimaalselt tehtud nii inimeste kui ehituse poolelt, et katk farmi ei pääseks. Ometi pääses.”

Hormi sõnul teeb juhtunu katastroofiliseks see, et tegu on täistsükliga farmiga, kus lisaks nuumamisele on ka emised ning põrsaste tootmine. Tootmise taastamiseks sellises farmis kulub vähemalt aasta.

Loe lähemalt Maalehest.