Järvamaal avati lasketiir

Järvamaal avati lasketiir

2272
T. Korts foto

Juulikuu viimasel päeval avati pidulikult Jalametsa külas Järva vallas Järvamaal jahilasketiir.

Lasketiiru idee üks eestvedajaid Mati Hõbemägi rääkis avakõnes, kuidas sündis mõte rajada Järvamaale lasketiir ja missugused raskused tuli selleks ületada. Hõbemägi meenutas Järvamaalt pärit tuntud laskurit August Liivikut (1903- 1942), kes oli 12- kordne maailmameister ja tõi kaks korda koos meeskonnaga koju Argentiina karika. Just August Liiviku 100-l sünniaastal tekkis Mati Hõbemäel, Tarmo Kõutsil ning Benno Leesikul idee rajada Järvamaale lasketiir. See oleks kui ausammas kuulsale laskurile ja annaks võimaluse noortele käia sama kuulsusrikast teed.

Tiiru sünniga kaasnesid nii valu kui rõõm. Sügava tänutundega meenutas Järvamaa jahimeeste eestvedaja Mati Hõbemägi kõiki, kes aitasid tiiru ehitusele kaasa. Neid ei olnud vähe. Mitmel korral toetasid erinevad institutsioonid ehitustegevust suuremalt, kui seda nendelt oli palutud. Üheks põhjuseks oli kindlasti rajatava objekti olulisus riigile ja teiseks ka Mati enda isiklik panus tiiru arenguks. Ehitusel osales ka palju vabatahtlikke, kes oma tööga väärika panuse tiiru valmimiseks andsid.

Huumoriga meenutas Hõbemägi, et pikad otsingud sobiva ala osas ei andnud tulemust ja siis, kuna tal endal olid „rahalised raskused“,  müüs ta talle kuuluva kinnistu 1 euro eest lasketiiru haldavale MTÜ-le.

Avamisele oli tulnud palju nimekaid külalisi, võis märgata nii Riigikogu kui valitsuse endiseid ja praeguseid liikmeid. Sündmusele lisas kaalu Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa osavõtt ja tervituskõne. Tervitusi tõi  väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem. Õnnitlejate hulgas olid omavalitsusjuhid, Riigikogu saadik Kalle Grünthal, viitseadmiral Tarmo Kõuts.  EJS-i poolt andis tervitused ja tänusõnad üle tegevjuht Tõnis Korts.

Peale avamist tänati toetajaid ja  tutvuti uue lasketiiruga. Korraldati  DEMO laskmine. Kokkutulnutel oli võimalik omavahel mõõtu võtta kompleksvõistlusel, mis koosnes kuulilaskmisest ja kettalaskmisest. Võistlust korraldas Igor Homin, kes nimetas ennast lasketiirus “vastutavaks isikuks”.

Tiirus on hetkel kaks kaarrada, millede peal on üleval ka COMPAKi rajad. Kaks COMPAKi rada ja kaks automaat trapi rada, 50- meetrine elektrooniline searada ja 100 m elektrooniline põdrarada.

Järgmisena ootab tiir elektrit, sest praegu saadakse voolu generaatori abil.

Õnnitleme EJS-i poolt Järvamaa laskespordihuvilisi, ootame põnevaid võistlusi ja täpsete laskurite järelkasvu!

EJS

PS. Kindlasti tahaks veel ära rääkida ühe tähendusrikka ja mõtlemapaneva loo, mille jutustas oma avakõnes  Mati Hõbemägi. Nimelt on lasketiirul ka naabreid ja nagu Maarjamaal tihti juhtub, ei pruugi  nad alati olla päri sellega, mis lasketiirus toimub. Mati külastas tiirule kõige lähemal elavat naabrimeest ja tegi juttu, et meil siin paugutatakse ja see võib teid häirida. Mees vastu, et kui ma siin talus midagi teen, siis ei pane neid pauke tähelegi. Ja lisas siis, et aga mul on talus alati midagi teha. Järvamaa mehed!

EJS