Järjest julgemaks: Punahirved teevad kahju ka koduhoovides

Järjest julgemaks: Punahirved teevad kahju ka koduhoovides

2131
Foto: Flickr

Aastast aastasse kõneainet pakkunud hirvekahjude teema on nüüdseks jõudnud põllu- ja metsameeste mängumaalt Järve-Mändjala piirkonna elanike koduhoovidesse.

Järve küla elanik Marvi Järv rääkis Saarte Häälele, et punahirved on sealmail liikunud juba ammu, kuid mida aeg edasi, seda häirivamaks suurulukite massiline liikumine muutub. Marvi koduhoov on päris maja ligidal tihedalt öösel külas käinud hirvede jälgi täis. Õunapuu oksad on näritud, suvel käiakse üle peenardest ja murtakse aiaga ümbritsetud aiamaale.

Marvi Järve talukoht on üks neist paigust, mida hirvekarjad läbivad teekonnal Järve randa, tekitades Sõrve maanteel liiklusohtlikke olukordi. Eile kui Marvi Järvel bussi ootas, jalutas kaks hirve maanteel edasi-tagasi vaatamata sellele, et mööda teed lähenes buss. Alles pärast signaali andmist vaevusid uhked loomad lõpuks metsavahele lipsama. Järve hinnangul on hirvede arvukus kontrolli alt väljunud ja nende arvukuse reguleerimine tuleb võtta teemaks riiklikul tasemel.

Salme jahimeeste seltsi esimees Raivo Ess ütles, et Järve piirkonnas on hirvi tõesti palju. Küttimise seisukohalt muudab Järve küla tihe asustus ulukite laskmise keeruliseks. Lisaks ei luba üks kohalik elanike oma arvukatel maadel juba mitu aastat jahipidamist.

RMK Saaremaa metsaülem Jaan Prants rääkis, et hirvekahjud metsades suurenevad. Möödunud aastal Mullutu ümbruses olnud üleujutuste tõttu tekkis kõrgematel aladel suur hirvede kontsentratsioon, mille tõttu tekkisid piirkonnas omakorda hirvekahjustused. Inventuur kahjustuskohtades tehakse pärast lume sulamist. Tulenevalt lepingust on jahiseltsid varem maksnud hukka saanud puukultuuride eest hüvitist. Lisaks on jahimehed käinud abis uusi taimi istutamas.

Loe edasi Saarte Häälest.