Jälle Jahisest! Alustame suurkiskjate elektroonilise vaatlusega!

Jälle Jahisest! Alustame suurkiskjate elektroonilise vaatlusega!

1623
Hundid Pärnumaal. Foto: PJL
 title=


Lumi on maas ja jahimehe hing rahutu – kõik hundi ja ilvese jäljed puha kenasti näha. Kui veel mõni hundiluba ka üleval on, siis seda enam metsa kisub.

Lumel on eriline võim. Kui musta maaga hunti ja ilvest nagu eriti ei olegi siis lumega ilmuvad nad nagu nõiaväel välja ja mõnest üksikust isendist saavad suured karjad… kolmanda sõbra käest kuuled enda algsest jutust juba uskumatut versiooni.

Nali naljaks, tegelikult on teema tõsine: kui juba mitmed maakonnad tegelevad usinalt elektroonilise suurkiskjate loendusega, suudavad juba enam vähem määratleda oma ilvese asurkonna ja hundikarjade paiknemist, siis paljud meist kobavad ikka veel pimeduses ehk tegelikult puudub riiklikus mõistes meil ikka veel ülevaade kui palju meie metsades üht või teist suurkiskjat ikkagi on. Ja, kas meile see meeldib või ei, ainuke pääsetee selles teadmatuses on internetipõhine ulukite vaatluslahendus Jahis.

Sisestada perioodiliselt jahipiirkonnas kokku kogutud andmed Jahisesse ei ole nii raske. Kui seda pidevalt teha muutub asi iga päevaga huvitavamaks, tekib ülevaade piirkonnas tegutsevatest huntidest, ilvestest, karudest. Eriti huvitav on jälgida, et üleeile minu rajakaameras olnud hunti nähti eile naabri juures põllul ja täna juba järgmise naabri juures teed ületamas, et ilvese-emand oma kahe pojaga ei püsi ainult kogu aeg naabrite juures, vaid maiustab vahel terve nädala ka minu jahiseltsi maadel. Vaikselt tekib juba sõltuvus, praktiliselt iga õhtul, ka siis kui endal midagi sisestada ei ole, lähed ikkagi Jahisesse ja vaatad, et mis toimub, kus keegi kedagi jälle näinud on.

Tegelikult on meil neid andmeid kõigil hädasti vaja, et saaks lõpetada selle nn. külajuttude rääkimise, et saaks öelda – jah, ma tean, meil on asjast ülevaade, et saaks väita – jah, meil on nii palju hundi pesakondasid, nii palju ilvese-emandaid ja karuemasid, et saaks kinnitada – me majandame kaasaegselt ja teaduspõhiselt oma suurkiskjaid ja edaspidi kõiki ulukeid.

Kutsun kõiki jahipiirkondi ühinema Jahisega – kui teil maakonnas veel ei ole isikut, kes andmete sisestajaid kokku koondab, saatke oma liitumissoov Jaanus Põldmaale (jaanus.poldmaa@ejs.ee) või Karri Urbanile (karri.urban@ejs.ee) ning me loome teile süsteemi sissepääsud ning informeerime sisestuste põhimõtetest.

Ära koba pimeduses – ühine Jahisega!

Jaanus Põldmaa

EJS juhatuse liige.

 
JAGA