Jahindus ja looduskaitsealad ‒ fookusintervjuu

Jahindus ja looduskaitsealad ‒ fookusintervjuu

4308
Vasakult: Nahe jahiseltsi pealik Mati Talvik, Tartu Ülikooli doktorant Leene Korp, EJSi tegevjuht Tõnis Korts ja Jäneda jahtkonna jahimees Rimon Kaplan.

12. veebruaril viis Tartu Ülikooli doktorant Leene Korp EJSis läbi fookusintervjuu teemal kaitsealad ja jahindus. Teema on seotud teadusuuringuga ja jahimeeste poolne sisend on sealjuures oluline. Kuna jahimeestel on 2018 teema aastaks „jahindus on looduskaitse“, siis on läbiviidav uuring igati teemakohane.

EJS tegevjuhi Tõnis Korts sõnul tuleks jahindus kaitsealadel järk-järgult üle vaadata, kuna vahel ei lähtu jahipidamise piirangud kaitse eesmärkidest või on põhjendamatult ranged. „Loomulikult kasutame ära igat võimalust, et oma arvamust kaitsealade jahipidamise kohta edasi anda,“ selgitas Korts ja lisas, et „teadusuuring on parim võimalus professionaalne hinnang olukorrale anda“.

Tegevjuhi sõnul jagunevad kaitsealad rahvusparkideks, loodus- ja maastikukaitsealadeks. Rahvuspargi eesmärk on mitte ainult looduse ja maastike, aga ka kultuuripärandi ning tasakaalustatud keskkonnakasutuse säilitamine, kaitsmine, taastamine, uurimine ja tutvustamine. Jahipidamine on eestlastel nii kultuuripärandi osa kui ka tasakaalustatud looduskasutuse viis. Seega näiteks rahvusparkides on traditsiooniline jahipidamine igati normaalne tegevus ja seda tuleb kaitsta, säilitada ja arendada. See puudutab meie kõiki viite rahvusparki. Loomulikult on nendel omad ajaloolised, looduslikud, kultuuriloolised jm väärtused, millest tuleb jahipidamise korraldamisel rahvusparkides lähtuda.

Fookusintervjuus osalesid lisaks tegevjuhile Nahe jahiseltsi pealik Mati Talvik ja Jäneda jahtkonna jahimees Rimon Kaplan.