Jahimehest taluniku haare ulatub Põlvamaalt Aafrikani

Jahimehest taluniku haare ulatub Põlvamaalt Aafrikani

2087
Põlva jahiseltsi juhatuse esimees Aare Veetsmann.

Põlva vallas Rasina külas toimetab Metsanurga talu peremees Aare Veetsmann. „Toimetab“ on ehk vähe öeldud, kuna mehe nuppudega telefon annab alailma märku, et teda vajatakse igas maakonna nurgas.

Kogukonna edasikestmise eest võitlev Veetsmann vaatab kaugusesse ja ütleb rohkem nagu iseendale: „Tähendab, tihti tuleb selline mõte peale, et miks ma seda kõike pean tegema”.

Aare Veetsmanni tegusust näitab seegi, et teda polnud lihtne tabada. Jahimees ei pidanud paljuks vahepeal Lõuna-Aafrikastki läbi põigata. «Seal küttisin sebra, impala ja blesboki. Pärast internetist vaatad, mis loomad need on,» lisab ta pisikese muheluse saatel. Veebiavarused paljastavad, et kaks viimast on antiloobid ja kuuluvad taimtoiduliste mäletsejatena veislaste sugukonda, vahendab Lõuna-Eesti Postimees.

Lihahimust ei küti

„Mina ei küti lihahimust. Meedia maalib tihti jahimeestest pildi kui verejanulistest mõrtsukatest. Mind huvitavad pigem trofeed ja olen nende vaatamise teinud kättesaadavaks ka külastajatele,“ kinnitab peremees.

Pealegi käib ulukipopulatsioonide majandamine kindlate reeglite alusel. Jahimehed täidavad ühiskondlikku tellimust loodusliku tasakaalu säilitamisel ja ülemääraste kahjude ärahoidmisel.

Küttimishooajal anti Põlvamaale kolm hundiküttimisluba, mis väga kiiresti realiseeriti. Lisalubasid maakond ei saanud.

Mõneski küsimuses on kohalik jahimeeste pealik äraootaval seisukohal. „Ilvese küttimisluba pole aastaid eraldatud, kuigi ilvese arvukus on viimaste aastatega tublisti tõusnud. Ka hirve leviala on hakanud Põlvamaale laienema ja ootame riiklikku seisukohta – kas tema levik on teretulnud.“

Loe lähemalt Lõuna-Eesti Postimehest.