Jahimehed arutasid Tehnolaboriga „jahilasketiiru vaguni“ arendamise üle

Jahimehed arutasid Tehnolaboriga „jahilasketiiru vaguni“ arendamise üle

817
Päevast võtsid osa: Toomas Vinter, Heimar Lepiksoo ja Jaan Villak (Rakvere jahindusklubist) ning Gunnar Kõue ja Marko Vinni (Ida-Viru jahimeeste seltsist). Foto: EJS

17. novembril said Ida-Virumaa Jahimeeste Seltsi ja Rakvere Jahindusklubi tegevjuht kokku Toomas Vinteriga, kes on Tehnolabori tegevjuht. Nad on Eestis esimesena tootnud „Jahilasketiiru vaguni“, mis on mõeldud märkelehe liigutamiseks relsil.

Vagunile saab paigaldada erinevaid märklehti (metssiga, põder jne), mida saab vajadusel pöörata. Vagunit saab juhtida juhtpuldist, mis töötab kuni 150 m kauguselt.

Laskevanker sõidab 5 aku pealt ja aku kestvus on umbes kuu. Antud vaguni prototüüp on tellitud Tehnolaborilt Väike-Maarja jahimeeste poolt. Nende esindaja Heimar Lepiksoo oli samuti koosolekul kohal ning tutvustas vankri võimekust. Antud vankri peamine eelis on see, et vanker liigub akude pealt ja seega ei ole laskepaigal vaja elektrit. See toode sobibki väga sellistesse laskepaikadesse, kus puudub elektri võimekus. Vankri kiirust saab jooksvalt muuta, seisma jätta ja edasi-tagasi jooksutada. Seda prototüüpi on kaks aastat katsetatud ja jooksvalt parendatud, hetkel tundub, et selline vankersüsteem on ennast õigustanud.

Ida-Virumaa Jahimeeste Seltsi juht Marko Vinni tegi ettepaneku, et vankril võiks küljes olla ka loendur, mis loeb tabamusi. See lihtsustaks veelgi laskmise sooritamist. Üldiselt on vankri arendus lõpusirgel, mõned kosmeetilised täiendused tehakse veel vankrile ja juhtpuldile, samuti vaadatakse, kas on võimalik lisada tabamise fiksaator.

Selle vankri ehitamise hind on hetkel 5500 eurot. Kuid kuna arendustöö on tehtud ja kui tellimusi oleks sellele vankrile suurusjärgus 10 tk aastas saaks hinna odavamaks.

Tehnolabori tegevjuhiga arutati veel kuidas ja mida saaks tulevikuks teha. Toomas ütles, et EAS-ist on võimalik saada innovatsiooni projektidele kaasrahastust 35 000 eurot, kui kogu projekti maksumus on kusagil 50 000 euro ringis. Süsteem on küll selline, et kõigepealt peavad siis soovijad liituma, sissemakse tegema ja hiljem on võimalik see investeering tagasi saada.

Mõte oli, et võiks arendada jooksva karu ja peale jooksva karu lahendust. Sellisel märkelehel oleks kindlasti huvi suurem ja seda saaks siis ka EAS-ile presenteerida. Süsteem võiks olla midagi sellist, et karu märkeleht liigub laskja eest läbi ja peale lasu sooritamist jookseb laskjale peale.

Samuti tõstatati üleskutse, et jahimehed võiksid veel ideid anda, mida oleks lasketiirudes täna sellist, mis oleks innovaatiline ja mida tasuks välja arendada.

Jahilasketiiru vagunit saaksid soovijad tellida endale, kellel huvi on ja samuti saaks ideekorjet läbi viia, mida atraktiivset tiirud täna veel vajaksid.

JAGA