Jahimehed aitavad teadustööd teha!

Jahimehed aitavad teadustööd teha!

3823
Väljavõte uuringu tulemustest.

Teaduri Pikka Jokelaineni juhtimisel teostati Eesti Maaülikoolis uuring, mille tulemusena selgitati välja, et suurel osal Eesti metssigadest esinevad toksoplasma vastased antikehad. 

2012-2013 kogusid jahimehed vabatahtlikkuse korras teaduritele 471 proovi, mille põhjal uuring läbi viidi. Proovidest osutus positiivseks 113, seega 24% (ligi veerand) metssigadest kandis toksoplasma antikehi. 

“Toksoplasma on Eestis väga levinud,“ nentis Jokelainen Maalehele. “Lisaks peegeldavad andmed asjaolu, et metssead on ka ise võimalikuks nakkusallikaks teistele peremeesorganismidele, sealhulgas ka inimesele.“

Pekka Jokelainen edastas oma täismahus töö EJSile, kus on eraldi jahimehi tänatud nende panuse eest! Huvilised saavad tööga tutvuda SIIT.

Jahimehed osalevad igal aastal teadustöös. Näiteks osaleti Ragne Oja lisasöötmist puudutava teadustöö materjalide kogumisel. Sellel aastal tehakse koostööd näiteks Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudiga. Uuringu eesmärgiks on saada ülevaade põtrade võimalikust kokkupuutest inimestel ja loomadel esinevate ühiste parasiitide ja mõnede teiste haigustekitajatega esinemisest Eesti põtradel. 

JAGA