Ilvesejaht Baltimaades tekitab küsimusi

Ilvesejaht Baltimaades tekitab küsimusi

3109
Ilvesed rajakaameras.

Ilvest kütitakse Lätis, kuid Eestis keelati see kolm aastat tagasi ning Leedus juba 40 aastat. Venemaal kütitakse samuti ilveseid, kuid Läti piirialal on see keelatud.

„Jahipidamise keeld pole aga kaitsnud salaküttmise eest“, mis on Läti uuringute instituudi Silava uurija Janis Ozolinsi sõnul suureks ohuks riikides, kus ilvesejaht on keelatud.

Kuigi ilvesejaht on Lätis hiljuti alanud, ollakse arvamusel, et ilvesejaht tuleks täielikult lõpetada, kuna puudub selgus, kui palju ilveseid pärast jahihooaega metsadesse jääb, vahendab Läti Delfi.

Eestis tekitab muret Lätis peetav ilvesejaht. „Läti ilvesejaht mõjutab Eesti ilvese arvukust negatiivselt, vähendades Eestist Lätti rändavate ilveste arvu,“ selgitas Keskkonnaagentuuri pressiesindaja Valdo Jahilo Läti Delfile.

Eestis on alates 2013. aastast ilvese arvukus järsult langenud, mistõttu alandati küttimislimiite ning kolm aastat tagasi keelati ilvesejaht. „Ilveste küttimine pole enam lubatud kuna emasloomade ja poegade arv on märkimisväärselt väiksem, kui soovitatakse ulukimajandamise tegevuskavas,“ selgitas Jahilo.

2007.‒2017. aastal ulatus ilvese arvukus Eestis 300‒420-ni. Peamiseks arvukuse languse põhjuseks olid ilvese põhitoidu, metskitse arvukuse vähenemine, mille põhjustas eelmise kümnendi alguse karm talv.

Eestis on ilvesejahti plaanis tulevikus taastada, kui ilvese arvukus on paremas seisus. „Jahimehed arvavad üldiselt, et ilvese arvukus on praegu halvas seisukorras,“ ütles Jahilo.

Leedus on ilves ametlikult ohustatud loomade nimekirjas.

EJSi kommentaar: Läti Delfis ilmus ülaltoodud artikkel, mille saatsid meile Läti kolleegid, kes olid negatiivselt üllatunud, et Keskkonnaagentuur süüdistab lätlasi ebaõiges ilvesejahi korraldamises. Lätlased küsisid ka millistele uuringutele Keskkonnaagentuuri pressiesindaja väited põhinevad. Me ei osanud sellele vastata, sest meie andmetel ei ole ühtegi uuringut, mis tõestaks ilveste ühepoolset liikumist Läti suunal. Ka on meile arusaamatu artikli lõpus olev väide, et jahimeeste arvates ilvese arvukus on halvas seisukorras. Jahimehed arvavad täpselt vastupidist, et ilvese arvukus on heas seisus ja paraneb veelgi, seda tõestavad ka arvukad rajakaamerate pildid. Vabandasime lätlaste ees.