Ideaalne jahikoer väärib näitamist

Ideaalne jahikoer väärib näitamist

3522
Foto: EJS

Kui jahikoera juures saavad kokku töökus, tarkus ja ilu, siis on jahimehel põhjust rõõmustada. Sellist koera pole häbiasi teistelegi näidata ja just seda täna üle Eesti kokku tulnud jahimehed Säreveres teevadki.

Paljude teiste seas astuvad Säreveres hindajate ette Kaalepi jahimehe Igor Homini Jämtlandi põdrakoer Jämsu ja Vene-Euroopa laika Altai. Mõlemad on isased. “Jämsu on alles aastane ja Altai kolmene. Nad käivad minuga sageli metsas kaasas ja on mitmel moel oma töökust tõendanud,” ütles Homin Järva Teatajale.

Ehkki Jämsul pole tööomadused veel päris välja kujunenud, pole ta peremehe silmis ka lihtsalt pudrulõug. “Midagi temas kindlasti on, aga kui tugevalt, saan näha edaspidi. Jämtlandide tööomadused võivad välja kujuneda kolm aastat,” lausus ta.

Homin kinnitas, et koerad on tal ikka jahipidamiseks, mitte näitusi mööda käimiseks. “Päris näituseta ka ei saa. Seda on vaja koerale jahipassi saamiseks ja väliste tõuomaduste hindamiseks,” selgitas ta.

Kui üks töökas jahikoer vastab ka välimuselt tõuomadustele, on see jahimehele täistabamus, sest siis võib oma head koera tõujätkuks välja pakkuda. “Mina tõuaretusega ei tegele, aga kui on kindlustunne, et mu koeral on nii välimuselt kui ka töökuselt väga head tõuomadused, julgen teda teistele paaritamiseks pakkuda,” selgitas ta. “See ei pruugi veel tähendada, et koera järglased tulevad sama tublid. Mõni koer ei anna oma häid geene lihtsalt edasi. Kui selgub, et geenid edasi ei lähe, pole mõtet liini jätkata.”

Kui laikad on Eestis teada-tuntud jahikoerad ja leidnud laialdast kasutust just oma universaalsete tööomaduste tõttu, siis Jämtlandi põdrakoer on Homini hinnangul praegu veel vähe kasutatav, kuid muutumas üha populaarsemaks. “Metssigade katku tõttu kütitakse nüüd jälle rohkem põtru ja Jämtlandid on sealjuures head abilised,” sõnas ta.

Loe edasi Järva Teatajast.