Harjumaal hundijaht selleks korraks läbi

Harjumaal hundijaht selleks korraks läbi

10187

Laupäeval, 03. detsembril tehti Harjumaal Raasiku vallas Peningi jahialal ajalugu, kui kuuepealisest hundikarjast kütiti lubatud neli hunti. Nii suurt huntide arvukust pole seal kandis varem täheldatud, kuna lisaks kütitud hundikarjale oli lähikonnas veel kaks hundipaari. Jahitulemuse tegi eriliseks veel asjaolu, et üks õnnelikest küttidest, kellel õnnestus loom tabada, oli naisterahvas ja tema poolt kütitud hunt oli tabatutest ainuke isasloom.

2016-12-03-13-32-37

Alates kesksuvest hakkas tulema signaale, et on märgatud hunte liikumas ning on murtud koduloomi. Mida rohkem sügise poole, seda sagedamaks läksid murdmised ja seda rohkem tuli ka informatsiooni huntide kohta. Esmakordselt kuuldi alevikest hundiulgu ja nähti päise päeva ajal hunte põldudel liikumas ning piirkonna inimesed olid üsna üllatunud ja hirmul, et tiheasustusele niivõrd lähedal elutseb hundikari. Kuid hundid pole ainukesed suurkiskjad, kelle populatsioon piirkonnas suur on, sama lugu on karu ning ilvesega! Harjumaa selle aasta karude küttimise maht täideti kolme nädalaga, huntide oma kahe nädalavahetusega, ilvese puhul piisaks kindlasti ühest nädalavahetusest, kui ilmastikutingimused on sobivad.

Ei ole meil enam hundibrigaade, kes tegeleksid mahuka hundiluurega, nagu kuuekümnendatel aastatel, kuid see eest on meil entusiaste ja eestvedajaid, nagu Andrus Nadel Peningilt, kes oma meeskonnaga piirkonnas hundiluuret teostab. Kuna ühe seltsi jõududega pole enamjaolt otstarbekas jahti korraldada, siis tavapäraselt kutsutakse appi ka naaberseltside jahimehed. See kord koguneti Retimäe tiirus, kuhu lisaks Peningi jahimeestele tuli kütte Kahalast, Kaberneemest, Kostiverest, Raasikult, Arukülast, Jürist, Vooselt, Siniallikalt ja Koselt – kokku üle kuuekümne jahimehe.

2016-12-03-13-36-42-1

Hästi organiseeritud jaht oli ka parima võimaliku tulemusega, kus täideti maakonna selle jahihooaja järelejäänud küttimismaht. Sageli kipub olema nii, et tegijatele jääb vaid rõõm asju korraldada ja hiljem ka kogu asja eest vastutada, nagu juhtus ka see kord.

Täname osavõtjate poolt Peningi Jahiseltsi.

Aldo Laid

 

 

 

JAGA