Haigused ja jahimehed piiravad loomade arvukust

Haigused ja jahimehed piiravad loomade arvukust

1388
Foto: Pixabay

Möödunud talve ilmastik tekitas metsloomadele soodsad tingimused sigimiseks ja mitme metsloomaliigi populatsioon on jõudsalt suurenenud.

Keskkonnaagentuuri andmetel on Eesti metsades võrreldes eelmise aastaga rohkem ringi luusimas ilveseid ja metskitsi, Järvamaal on tõusnud ka põtrade ja metssigade arv. Kuskile pole aga kadunud ka ilveseid, hunte ja rebaseid laastav kärntõbi ning metssigu kimbutav seakatk.

Keskkonnaagentuuri aruandest „Ulukiasurkondade seisund ja küttimissoovitus 2018“ selgus, milline on jahiulukite asurkondade seisund ning kui palju peaks 2018. aasta jahihooajal erinevaid metsloomi küttima. Siinsele aruande ülevaatele on lisatud keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialisti Rauno Veeroja kommentaar ning Järvamaa olukorda selgitab keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna peaspetsialist Peep Männil.

Sigade Aafrika katk on metssigade arvukust ja asustust tundmatuseni muutnud. See peegeldub ka küttimisandmetes, sest kui 2015. aastal kütiti Järvamaal 2200 metssiga, siis möödunud aastal vaid 131.

Kui eelnenud aastatega langes Järvamaal metssea asustustihedus väga madalale, siis nüüd viitavad märgid taas selle tõusule. Männili kinnitusel on katkust alles jäänud vähesed metssead aktiivselt siginud. „Kuna metssead on väga hea sigivusega, siis võib nende arvukus ühe aastaga enam kui kahekordistuda ja seetõttu tuleb neid tänavu ka kindlasti rohkem küttida kui eelmisel aastal,“ ütles ta.

Loe edasi Järva Teatajast.