Soome väikekiskjate püüdmise võistlusel oli saagiks 230 kährikkoera

Soome väikekiskjate püüdmise võistlusel oli saagiks 230 kährikkoera

2972
Foto: Flickr

Veebruari lõpus toimus Soomes Sastamala linnas Häijää külas väikekiskjate püüdmise võistlus, kus saagiks olid väikeulukid: kährikuid, rebaseid, nugiseid, mägrad ja vareslased.  

Sellised väikekiskjate püüdmise võistlused korraldatakse Häijääs juba teist korda. Võistlusest võttis osa 12 võistkonda ja kõige suurem võistkond oli 15 liikmeline.

Võistluste korraldaja Sakari Paunila sõnul oli tänavu eelmise korraga võrreldes kaks korda rohkem osalejaid. „Meie eesmärk oli väikekiskjate küttimisega teha ulukihoolet ja see eesmärk ka saavutati,“ selgitas Paunila Soome nädalalehele Maaseudun Tulevaisuus.

Võistlusel eesmärk oli enim küttida võõrliike, sh kährikuid ja minke, kelle eest sai ka kõige rohkem punkte. Samuti läksid arvesse rebane, nugis, mäger, vares ja harakas, kuid nende eest saadav punktisumma oli väiksem.

Väikekiskjate püüdmise võistluse idee kasvas välja sarnastest ettevõtmistest kohalikes seltsides. Järgmiseks võistluseks, mis toimub 2020. aastal, on registreerinud juba 39 võistkonda, neist loositakse välja 12, kes pääsevad osalema. Kõik tahtjad ei pääse võistlema, kuna Häijaä jahimaa on piiratud alaga.

„Kevadine kährikkoera jaht on väga efektiivne viis nende arvukse alla viimiseks,“ selgitas ulukiseire keskuse teadlane Katja Holmala.

Sügisene lõksupüük on küll efektiivne, aga enamuses langevad saagiks noored isendid, kes rändavad sügiseti ja hõivavad uusi territooriume. Kevadeks hukkub looduses (olelusvõitlusel vms) 80% noorloomadest.

Emane kährikkoer sünnitab kord aastas. Keskmiselt on pesakonnas viis kutsikat. Juhul, kui piirkonnas on efektiivse küttimise tõttu kährikute arv alla viidud, on emane kährik võimeline ilmale tooma 10‒12 kutsikat.

Birdlife´i Soome juhataja Teemu Lehtiniemi kannustab jahimehi saartel ja märgaladel eriti aktiivselt küttima võõrliike: kährikut ja minki. „Oleme selle poolt, et võõrliike tunduvalt kahandada meie metsadest,“ väitis Teemu. „Kuna need liigid on juba väga laialt levinud, tuleks nende püüdmine kontsentreerida sinna, kus see on kõige efektiivsem“.

Vaata lähemalt SIIT.

Soome keelest tõlkinud Andres Lillemäe.