Seakatku võisid Belgiasse viia sõdurid

Seakatku võisid Belgiasse viia sõdurid

1759
Foto: Flickr

Septembris tuvastati Belgias esmalt seakatk, mille võimalikuks levitajaks peetakse nüüd sõdureid, kes katkupiirkonnas töötasid.

Belgia prantsuskeelse ringhääling RTBF teatas, et Belgia lõunaosas asuva Laglandi sõjaväebaasis on oma suure ala ja laiahaardelise töötajaskonna poolest tõenäoline katkupiirkond. Belgia kaitseministeerium kinnitas, et kaks seakatku nakatunud looma leiti samast sõjaväebaasist. Ent siiani on selguseta kuidas metssea rümbad sinna sattusid. Tänaseks seal enam sõjaväeõppusi ei toimu ning kogu ala on desinfitseeritud.

Samuti arvatakse, et sõjaväebaasis seakatku nakatunud metssead olid hukkunud olnud juba 2-4 nädalat, kuna nende rümbad olid juba vananenud, mistõttu võisid need olla esimesed taudi levitajad.

Seetõttu peetakse üheks võimalikuks variandiks, et haigus jõudis Belgiasse sõdurite vahendusel. RTBF kirjutab, et hiljuti olid Laglandi sõjaväelaagris peatunud tšehhi ja poola sõdurid, kuid ühtlasi osalevad ligi 250 Belgia sõdurit Eestis, Lätis ja Leedus õhuturbemissioonil ning NATO suurendatud kohaloleku lahinggrupis.

Laglandi sõjaväelaagris on tavapärane töö peatatud ning tegeldakse varustuse desinfitseerimisega. Alates reedest käib laagris ning selle ümbruses intensiivne uurimistöö. Lisaks on Belgia veterinaaramet seadnud katkupiirkonnas ranged bioohutusnõuded ning kehtestanud tsoonipiirangud.

Varem arvati, et katk jõudis Belgiasse Ida-Euroopa veokijuhtide toidujäätmetega. Ühtlasi on RTBF kirjutanud, et haigus võis Belgiasse jõuda kohalike jõukate jahimeeste tõttu, kes jahilõbu suurendamiseks salaja veokitega metssigu sisse veavad.

Belgiast on siiani 63 000 hektari suuruselt alalt leitud üle 50 katku tõttu hukkunud metssea korjused, ent naaberriigis Saksamaal katku leitud pole.

Seakatk tuvastati esmalt Belgias 13. septembril, mil kaks hukkunud metssiga leiti Luxemburgi lähistelt Etalle külast. Siiani on tuvastatud riigis 52 seakatku juhtumit 26 piirkonnas. Seakatk on lisaks levinud Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Bulgaarias, Ungaris, Rumeenias ja Tšehhis. Tšehhis kasutatakse seakatkuga võitlemiseks aktiivselt tarade süsteemi, mis on siiani toonud edu, kuna viimase 6 kuu jooksul pole uusi katkuga nakatunud sigu leitud.

 

Allikas: Pigprogress, Maaleht