Meelespea metsas liikujale ajal, mil loomadel-lindudel on pojad

Meelespea metsas liikujale ajal, mil loomadel-lindudel on pojad

13151
Foto: Silver Sau

Viimasel ajal on sagenenud metsloomade ja nende poegade liikumised. Paljud loodusviibijad on ka nendega metsas kokku puutunud ning nähtut sotsiaalmeedias jaganud foto või video näol. Ent sageli kiputakse ohutusreegleid suures õhinas ära unustama.

„Kevadel-suvel võib looduses liikuja kohata poegadega metsloomi ja linde“, selgitas Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts ja lisas, et „metsloomad ei ole üldjuhul inimesele ohtlikud, kuid nendega tuleb olla ettevaatlik“.

Selleks puhuks panimegi kirja 10 reeglit, mida teha kui looma (ja tema poegadega) kokku peaksid sattuma.

  1. Kui juhtud kokku metslooma poegadega, tagane selles suunas, kust tulid. Kui satud kogemata ema ja poegade vahele, võib emasloom viivitamatult sind rünnata.
  2. Väldi seismist kitsastes kohtades, jäta endale alati taganemistee ning enda ja looma vahele mõni objekt, mille taha vajadusel varjuda, sest põgenemisvõimaluseta loom sageli ründab.
  3. Ära kunagi sööda metslooma. Kui metsloom harjub toitmisega, kaob neil inimpelgus ning nad tulevad järjest tihedamini asulatesse toitu otsima.
  4. Terve loom ega ka üksik looma-linnupoeg ei vaja inimeste sekkumist ja ta tuleks rahule jätta. Teda ei tohi puutuda ega muidu häirida (vahtida, silitada, sülle võtta). Kui linnupoeg on hüljatud, on ta loid, silmad poolavali või suletud, puudutamisel tundub ta külmana, ta on kõhnunud ja sulestik on ilmselgelt alaarenenud.
  5. Vigastatud looma või linnu leidmisel ei tohiks teda häirima hakata (puudutada vms). Haavatud või haige loom on alati ohtlikum kui terve. Helistada tuleks Keskkonnainspektsiooni valvetelefonile (1313) ja kirjeldada olukorda. Vajadusel saadetakse inspektor olukorda lahendama.
  6. Metsloomaga, ka pojaga, tuleb käituda väga ettevaatlikult ning vältida ta puutumist ja häirimist. Mõelda tuleks ka sellele, et metsloomadel, sh lindudel, võib sageli olla parasiite (kirbud, puugid). Kui oled paljaste kätega lindu/looma puudutanud, tuleb käed kindlasti ära pesta ning võimaluse korral desinfitseerida.
  7. Looduse loomulikku eluringi tuleks sekkuda nii vähe kui võimalik ja aidata ainult siis, kui tegu on tõesti abitus seisundis oleva loomaga. Metsloomade (sh. lindude) loodusest püüdmine ja kodus pidamine on seadusega rangelt keelatud.
  8. Ära lähene metsloomale või poegadele, kui oled ise vigastatud või haige. Sellisel juhul on raskendatud ohu korral taganemisvõimalused. Lisaks võid sa haigusebakteri loomale edasi kanda.
  9. Osadel loomadel on oma kindel territoorium, kuhu võõras siseneda ei tohi. Nt põtradel poegimisajal või tetredel pulmamängu ajal. Kui loomale tundub, et on nurka surutud, ta ründab.
  10. Kui liigud metsas koeraga, ära lase tal rihmata joosta. Koer võib häirida metslooma ja nende poegi ja seeläbi isegi mõne ohvriks sattuda.
Täna Sagadi kandis jai maantee lähistel ette “põdrapaar”. Foto: Kaarel Roht

 

JAGA