Kiirraudtee ehitus mõjutab meie loomaliike

Kiirraudtee ehitus mõjutab meie loomaliike

2197
Foto: Flickr

Eestit Euroopa riikidega ühendava kiirraudtee ehitus mõjutab meie loomaliike, alates hiirtest ja nugistest kaitsealuste kotkasteni välja.

Rajatava Rail Balticu mahukas keskkonnamõjude hindamise dokument, mis avaldati tänavu augustis, käsitleb muu hulgas üksikasjalikult seda, kuidas väiksemad ja suuremad loomad saavad mõjutatud raudtee ehitamise töödest ja hilisemast liiklusest, vahendab Maaleht.

Raudteega võivad kokku puutuda ilmselt kõik loomad, kes selles piirkonnas elavad ja toimetavad. Harjumaal näiteks elavad ka meie metsade suurloomad hunt, ilves ja karu, samuti on palju tetresid ja metsiseid, vanades kindlustes ja kaevanduskoobastes elavad nahkhiired.

Väikeloomade jaoks tuleb kogu trassi ulatuses rajada neile läbipääsud rööbaste alt. Neid hakkavad kasutama kahepaiksed, roomajad ja närilised. Seevastu keskmise suurusega loomad – nugisest kuni mägrani – vajaksid läbipääse piirdeaedadest, sest raudteeliiklusele nad erilist ohtu ei kujuta. Kui saavad üle trassi edasi-tagasi lipsata, kahaneb oht, et nende elupaigad saaksid killustatud.

Võimalik mõju jagatakse kolmeks: tugeva mõju alas peaks olema raudtee rajamine välistatud, mõõduka mõju korral peab vältima töid ajal, mil linnud pesitsevad ja kasvatavad poegi. Nõrga mõju tsoon ulatub kaitsealuste lindude puhul 600 meetri kuni kahe kilomeetri kaugusele (kaljukotkas). Seal on leevendavate meetmete kasutamine soovituslik.

Loe edasi Maalehest.