Kaelusega põdrapull hukkus liiklusõnnetuses

Kaelusega põdrapull hukkus liiklusõnnetuses

3755
Hukkunud Jüri. NB! Pilt võib olla häiriv. Foto: erakogu

10. juuni ennelõunal teavitati Kose jahiseltsi Tallinn-Tartu maanteel Kose ja Ardu vahel Sae külas auto ette jäänud põdrast. Kohapeal selgus, et tegu oli GPS kaelusega varustatud põdrapulliga, kes uurimisprojektis oli nimeks saanud Jüri.

Loom oli teest veidi eemale jaksanud põgeneda ning metsaservas surnud, teatas Tartu Ülikooli geograafia osakonna põtrade liikuvusuuringugrupi esindaja Maris Kruuse.

Jüri sai jälgimisseadme kaela 2016. aasta 19. oktoobri hilisõhtul Rava külas, õnnetuskohast 5‒6 km lõuna pool, olles tol ajal hinnanguliselt 3‒4-aastane. Ta jõudis asukohapunkte edastada veidi üle aasta, 2017. novembri alguses lõpetas kaelus asukohateabe saatmise. Nüüd on võimalik näha, kas probleem oli vaid saatmisfunktsioonis ning kas kaelus oli punktide salvestamist siiski jätkanud.

Veidi pikema kui aastase jälgimisperioodi jooksul läbis Jüri kokku üle 1173 km, kodupiirkonnana kasutas ta ca 50 km² suurust ala. Üle Tallinn-Tartu maantee liikus ta jälgitaval perioodil 14 korda, neist mõni teeületus tundus üpris riskantne, nt 2017. a septembris õnnestus tal üle maantee jõuda reedeõhtuse tipptunni ajal.

Jüri asukohapunktid ja kodupiirkond ajavahemikus 19.10.2016-02.11.2017, MCP100%: 50,8 km². Distants kaugeimate asukohapunktide vahel on ca 11,6 km. Tähistatud on olemasoleva maantee (hall topeltjoon), uue maanteetrassi (punane sakiline joon) ning planeeritava ökodukti (heleroheline nool) ja tarakatkestuse (tumeroheline nool) paiknemine. Joonis: Tartu Ülikool

2017. aasta novembris hukkus teine samas uuringus osalenud põdrapull, kes eksikombel kütiti.

Põtradele pani 2016/2017 talvel kaelused Tartu Ülikooli geograafia ja zooloogia osakondade ühine töörühm kohalike jahimeeste abiga. Kaks looma tabati Kõue ja kolm Ardu jahiseltsi aladelt ning ülejäänud viis Anna jahtkonna maadelt. Märgistamine toimus seoses Tartu Ülikooli ja Maanteeameti vahel sõlmitud lepingu „Põtrade raadiokaelustamine liikumisuuringu eesmärgil E263 Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa põhimaantee Kose-Mäo (km 40,0-85,0) lõigu piirkonnas“ täitmisega.

Kokku varustati GPS/GSM kaelustega 10 looma – 2 lehma ja 8 pulli. Töö eesmärk on uurida maantee-ehituse ja liikluse mõju põtrade liikumisele. Uuringu lõpparuanne valmis 2018. aasta lõpus, ent kuna 8 kaelust on siiani töökorras, kogutakse teavet põtrade liikumise kohta edasi. Aruandega on võimalik tutvuda Maanteeameti veebilehel.

Video Jüri esimestest sammudest kaelusega: