Jahimehed aitasid asustuses tegutseva karu kinni püüda

Jahimehed aitasid asustuses tegutseva karu kinni püüda

2388
Fotod: erakogu

Ardu Jahiseltsi jahimehed aitasid Paunküla ja Ardu vahel ringi liikunud ja pahandust teinud noore isakaru kinni püüda. Viimane oli oma tegutsemisega muutunud nuhtluseks kohalikele, mistõttu tuli ta uude elupaika viia.

Esimest korda nägid kohalikud elanikud karu Paunkülas 17. aprillil. Karu püüti karjudes ära peletada, kuid tulutult. Lõpuks ajas ta minema kohale sõitnud jahimeeste auto.

Algselt soovitas Keskkonnaamet karu paugutite ja valguserakettidega eemale peletada, kuid ohutuse mõttes ei olnud jahimehed nõus sellist tegevust ette võtma.

Vahepeal oli aga karu jõudnud teha palju ”mehetegusid”. Oli käinud mitmete mesinike juures Paunkülas mesitarusid lammutamas. Samuti liikus ta majade juures, räsis õunapuid ja kaevas kompostihunnikuid. 10. mail õnnestus tal ka maanteed ületades autolt löök saada.

Karu liikumist jälgisid pidevalt nii jahimehed kui kohalikud elanikud.

 

18. mail arutati küsimust Keskkonnaameti ja Maaülikooli spetsialistidega ning paigaldati kastlõks Paunkülas koos Maaülikooli spetsialisti ja Ardu Jahiseltsi jahimehe Kaspar Rohtiga, kes jäi ka kohalikuks kordinaatoriks karu tabamise õnnestumiseks. Päev hiljem nähti sama karu Ardu poole liikumas. Paunkülast tuli karu üle Pirita jõe ja läks Ardusse. Samuti kaevas alevis peenraid ja külastas kasvuhooneid. Karu tegutsemisteekonna pikkuseks Paunküla ja Ardu vahel oli umbes 7 kilomeetrit. 

20. mai ööl oli karu esmakordselt Ardus mesitarude kallal, seejärel veel kastlõksu ringi ei veetud ja vaadati kas karu jääb paigale või liigub edasi. Sama päeva õhtul oli karu juba varakult kohal. Pererahvas ajas ta küll metsa, kuid hommikuks oli siiski taru lõhutud. 21. mai õhtul tõid jahimehed kastlõksu tarude juurde, kuhu sisse sai peibutuseks mahlane meekärg. Samal päeval kella 19.30 paiku said jahimehed infot maanteel liiklejatelt, et karu olla juba üle maantee liikunud ja valmistus uuele õhtusöögile tulema. Maantee kaugus mesitarudest ja kastlõksust oli ca 100m. Samal õhtul karu küll kasti minna ei soovinud, kuid hommikuks sai magusaisu võitu.

21. mai õhtul käis karu kasti juures, kuid kasti veel ei tahtnud minna.

Püünisesse sattus karu 22. mail kell 6 hommikul. Karu toimetasid ära jahimehed koos Keskkonnaameti esindaja ja loomaarst Madis Leivitsaga. Loom uinutati, kõrva külge pandi märgis ning karu viidi võimalikult kaugele inimasustusest, et ta harjuks metsast toitu hankima.

Hilisemalt on piirkonnas liikumas nähtud veel mitmeid karusid, kes on samuti jäädvustatud jahimeeste kaamerasse.

EJS avaldab tänu Ardu Jahiseltsi liikmetele ja kohalikele sellise operatiivse ja korrektse tegutsemise eest karu kinni püüdmisel ja teisaldamisel. Samuti tänu Keskkonnaameti spetsialistidele ja doktor Madis Leivitsale. Loodame, et karu on oma uue elupaigaga rahul ja kohaneb sellega kiiresti.

Sündmust on kajastatud ka Õhtulehes.