Ida-Virumaal seikleb karu ringi

Ida-Virumaal seikleb karu ringi

2392
Foto: Alutaguse valla koduleht

Alutaguse vallavalitsus Ida-Virumaal hoiatab inimesi segaduses oleva noore karu eest.

„Vallavalitsusele on viimasel ajal laekunud infot Mäetaguse piirkonnas ringi liikuvast karupojast. Viimane info laekus 29. mail kui karu liikus Tartu maantee ja Mäetaguse tammiku vahelisel alal. Palume inimestel olla tähelepanelik, karupoeg on noor ja segaduses,” teatas Alutaguse valla koduleht.

Samas on kolm fotot noore mõmmiku seiklustest mandri-Eesti suurima valla teedel.

Palume karule kõrvalistel isikutel mitte läheneda ning kahtlaselt käituvatest metsloomadest (sealjuures suurulukite) teada anda Keskkonnainspektsioonile.

Kuna paljudel suurulukitel, sh karul on hetkel pulmaperiood ning noored isendid peavad iseseisvalt hakkama saama, siis võib siin-seal neid aktiivsemalt liikumas näha. Oleme koostanud varasemalt nõuandeid, mida teha kui näed metslooma ja/või poegi.

10 nõuannet, mida teha, kui metslooma ja tema poegadega kokku peaksid sattuma:

  1. Kui juhtud kokku metslooma poegadega, tagane selles suunas, kust tulid. Kui satud kogemata ema ja poegade vahele, võib emaloom sind rünnata.
  2. Väldi seismist kitsastes kohtades, jäta endale alati taganemistee ning enda ja metslooma vahele mõni objekt, mille taha vajadusel varjuda, sest põgenemisvõimaluseta metsloom võib rünnata.
  3. Kui liigud metsas koeraga, ära lase tal rihmata joosta. Koer võib häirida metslooma ja nende poegi ja seeläbi ise ohvriks sattuda.
  4. Ära kunagi meelita söödaga metslooma enda lähedusse. Kui metsloom harjub inimese käest toitu saama, kaob neil inimpelgus ning nad tulevad järjest sagedamini majade juurde toitu otsima.
  5. Osadel metsloomadel on oma kindel territoorium, kuhu võõras ei tohi siseneda, näiteks põtradel poegimisajal või tetredel pulmamängu ajal. Kui loomale tundub, et on nurka surutud, võib ta rünnata.
  6. Terve metsloom ega ka tema järglased ei vaja inimeste sekkumist ning nad tuleks rahule jätta. Neid ei tohi katsuda ega muidu häirida (silitada, sülle võtta või hakata tegema selfisid).
  7. Metsloomaga kohtumisel tuleks mõelda ka sellele, et neil võib sageli olla parasiite (kirbud, puugid, täid), ka lindudel. Kui oled paljaste kätega lindu/looma puudutanud, tuleb käed kindlasti pesta ning võimalusel desinfitseerida.
  8. Ära lähene metsloomale või tema poegadele, kui oled ise vigastatud, haige või sinu liikumine on häiritud. Ohu korral on sul raskendatud taganemisvõimalused.
  9. Looduse loomulikku eluringi tuleks sekkuda nii vähe kui võimalik. Metsloomade (sh lindude) loodusest eemaldamine ja kodus pidamine on seadusega keelatud.
  10. Vigastatud metslooma või linnu leidmisel ei tohiks teda häirida. Haavatud või haige metsloom on alati ohtlikum kui terve. Sel juhul tuleks helistada Keskkonnainspektsiooni valvetelefonile (1313) ja kirjeldada olukorda.