Horvaatia Jahimeeste Selts 90

Horvaatia Jahimeeste Selts 90

2195
Hinnanguliselt u 600 rohelistes vormides jahimeest kogunes galaks. Foto: Tõnis Korts

Horvaatia Jahimeeste Selts tähistas nädalavahetusel oma 90 sünnipäeva. Selleks puhuks olid külla kutsutud Euroopa riikide jahiseltside esindajad. Eesti jahimeeste poolt käisid õnnitlusi edasi andmas juhatuse liige Jaanus Põldmaa ja tegevjuht Tõnis Korts.

Balkani riikides, kuhu kuulub ka Horvaatia oma 4,5 miljoni elanikuga, on sügav jahikultuur ja traditsioonid. Tähtsa sündmuse puhul toimus pühak Hubertusele (umbes 655 Toulouse – 30. mai 727 Tervuren) pühendatud püha missa Neitsi Maarja taevaminemise katedraalis Zagrebis.

Põhjamaalaste jaoks oli tegemist tõelise etendusega, kus viibis ca 500-600 jahimeest-naist. Kõikidel olid seljas pidulikud jahiülikonnad, meestel suhteliselt sarnased, aga naistel erinevad. Juba ainuüksi selliselt ehitud rahvahulga nägemine oli võimas vaatepilt, missa lisas pühalikku pidulikkust juurde ja nii tekkiski võimas elamus.

Kuigi kogu teenistus oli horvaadi keeles, siis oli vene keele oskajatele toimuv ja räägitav kohati arusaadav. Missa andis tunnistust sellest, kui sügavalt on jahindus nii usu kui ka kohaliku elu ja tavadega seotud. Teenistust juhtis piiskop, kes andis jahimeestele oma õnnistuse. Missale toodi jahimeeste seltsi lipp ja lõpupoole said sõna ka seltsi juhid.

Peale missat toimus sünnipäevale pühendatud gala tseremoonia Vatroslav Lisinski kontsertmajas. Gala algas jahisarvede puhumisega ja seejärel mängiti Horvaatia hümni. Edasi tervitati tähtsaid külalisi nagu näiteks riigi presidendi esindajat kindral Mladen Markacit, parlamendi asepresidenti Tomislav Culjakit, Zagrebi peapiiskopkonna asepiiskoppi Monsignor Mijo Gorskit, põllumajandusministrit Tihomir Jakovinat, Zagrebi linnapead Milan Bandicit ja paljusid teisi.

Loomulikult olid esindatud ka CIC president Bernard Loze ja Face peasekretär Filippo Segato. Lisaks kultuurilistele etteastetele tutvustas Horvaatia Jahimeeste Seltsi president kindral Duro Decak seltsi ajalugu. Juubeli puhuks oli valminud seltsi tutvustav film ja toimus selle esmaesitlus. Tähtsad külalised esinesid ettekannetega, mis vaheldusid erinevate etenduste ja koorilauludega. Oli vääriline tseremoonia ja see pakkus külalistele lisaks jahiseltsi ajaloole ka killukese Horvaatia kultuurist.

Galale järgnes muusikaga vürtsitatud bankett.

Eesti Jahimeeste Selts soovib veekord palju õnne Horvaatia jahimeeste seltsile ja meie delegatsioon tänab lahke vastuvõtu eest, mille hulka kuulus ka majutuse ja toitlustuskulude katmine võõrustajate poolt. Kindlasti on meil üht-teist ka Balkanimaadest ja nende jahindusest õppida. Esimese korra puhul hämmastasid väga tõsine suhtumine oma jahindusse, jahimeeste pühendumus ja professionaalsus. Kindlasti ka oma jahikultuuri ja sellega seonduvate traditsioonide austamine ja hoidmine.

Pildid EJSi fotoalbumis
JAGA