Hirvlaste krooniline kurtumushaigus

Hirvlaste krooniline kurtumushaigus

2516
Foto: pixabay.com

Aprillis kajastasime, et Norras avastati esimene kroonilise kurtumushaiguse juhtum Euroopas. Nüüd pelgavad soomlased, et haigus jõuab Norrast Rootsi ja sealt omakorda Soome, sest põhjapõdrad liiguvad väga pikki vahemaid. 

On täheldatud, et nakatumine toimub loomalt loomale uriini, vere, väljaheidete või sülje kaudu. Kroonilise kurtumustõve tekitaja on prioonid – muundunud valgumolekulid, mis paiknevad enamasti kesknärvisüsteemis ja lümfisõlmedel. Neid piirkondi võiksid jahimehed ka Eestis kütitud isenditel jälgida, et haiguse kohalolekut välistada. Nakatunud looma liha süüa ei või. 

Soome jahimehed kogusid 600 hirve koljut teadlastele uurimiseks, sama tehti ka Norras ja Rootsis. Enim kontrolliti liikluses hukkunud isendeid, sest haiged loomad jäävad suurema tõenäosusega auto alla. 

Haigust kutsutakse ka hullu põdra tõveks sarnasuse tõttu hullu lehma tõvega. Haigusele ravi ei ole ja lõpeb looma surmaga.

Kahtlustatakse, et haigus jõudis USAst Norrasse põdra uriiniga, mida kasutatakse põdra peibutamiseks. 

Soome keele tundjad võivad lugeda artiklit ajalehest Helsingin Sanomat


Norra Veterinaarinstituut diagnoosis kroonilise kurtumushaiguse (CWD) juhtumi põhjapõdral Nordfjellas, Lõuna-Norras, mis on esimene avastatud CWD juhtum Euroopas. Haigus on levinud Põhja-Ameerikas ja on hirvlastele surmav haigus.

Allikas: cwd-info.org 

Loe Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi kommentaari haiguse kohta SIIT

Veterinaar- ja Toiduameti info SIIT

Maablogi 
JAGA