Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data05/virt3217/domeenid/www.ejs.ee/htdocs/ajakiri/lisa/avabaas.inc.php on line 3
Ajakiri "Eesti JAHIMEES" - Nr 2. (221) märts/aprill 2013 - Kutsikate võtmisest ja kasvatamisest
Ajakiri "Eesti JAHIMEES"
In EnglishVärskeim nr. | Varasemad | Kust saab? | Toimetus | Reklaam/Meediakaart (PDF)
 

Nr 2. (221) märts/aprill 2013

Kutsikate võtmisest ja kasvatamisest

MARGUS KASK

Kätte on jõudnud kevad ja paljud jahimehed soetavad endale uueks jahihooajaks uue jahikoera. Kevadel võetud kutsikas on sügiseks juba küllalt suur, et alustada temaga jahilkäimist.


Mida peaks silmas pidama kutsika otsimisel, valimisel ja ostmisel? Esmalt tasub teha endale selgeks, millist jahti koos koeraga soovitakse pidada. Sellest lähtuvalt tuleks valida sobiv tõug. Kindlasti on vaja läbi mõelda, kui palju on aega koeraga tegeleda. Koera ostes seob peremees end temaga 10–15 aastaks. Koer vajab tähelepanu, hoolitsust ja tegelemist aasta läbi. Koer on sõber, kaaslane ja pereliige, mitte nagu jahipüss, mis jäetakse pärast jahihooaja lõppu relvakappi järgmist hooaega ootama.
Kui kõik on põhjalikult läbi mõeldud ja sobiv koeratõug valitud, peaks hakkama otsima sobivat kasvatajat. Ei maksa joosta kohe esimese kuulutuse peale ja osta kutsikas tundmatust kohast. Soovitatav on teha enne korralikult uurimistööd. Rääkida tasub mitme kasvatajaga, uurida kutsika vanemate iseloomude ja tööomaduste kohta. Tööomaduste hindamisel on kõige kindlam oma silm (kui nähakse koera reaalselt metsas töötamas) või siis jahikatsete tulemused, mis on ekspertide hinnatud. Võiks käia kasvataja juures kodus vaatamas, millises keskkonnas koeri hoitakse ja kuidas nendega tegeletakse. Kui kasvatajal on olnud eelmistel aastatel pesakondi, tasub uurida ka nende tööomaduste kohta. Ära karda küsida varasematest pesakondadest võetud kutsikate omanike kontakte, et saaksid ise nendega suhelda.
Sobiv kasvataja leitud, on aeg kutsikas välja valida. Silmas tuleb pidada, et kutsikal ei oleks välimiku defekte, tema närvisüsteem oleks korras ja ta oleks rõõmsameelne. Kutsikas ei tohi karta inimesi ega olla agressiivne. Kui on võimalik kutsikaid kauem jälgida, soovitan esmastel koeraomanikel valida rahulikuma loomuga kutsikas, kellega saab kiiremini kontakti, samuti on teda kergem õpetada. Kuula ka kasvataja soovitusi, sest temal on juba aastatepikkused kogemused.
Küsi kasvatajalt, kas väljavalitud kutsika paberid on korras ja kõik vajalikud toimingud tehtud. Eesti Vabariigi seaduste järgi võib jahti pidada vaid puhtatõulise ja ametlikku tõutunnistust omava koeraga. Samuti on kasvataja kohus kutsikas enne loovutamist nõuetekohaselt vaktsineerida ja märgistada mikrokiibiga.
Õnnelik koeraomanik peab hakkama neljajalgse sõbraga kohe tegelema. Üks tähtsamaid ülesandeid on kutsika sotsialiseerimine. Kutsikal tuleks lasta tutvuda paljude erinevate inimestega erinevates olukordades. Loomulikult tuleb varakult teha tutvust ka teiste koertega. Jahikoerale on see väga tähtis, sest jahil viibib palju inimesi ja ka teisi koeri.
Kohe peab olema selge, mida koer tohib tulevikus teha ja mida mitte. Kui pererahvas ei soovi, et koer väljuks aiaväravast ilma jalutusrihmata, peab seda algusest peale keelama ja ise vastavalt käituma. Korra kutsikale midagi lubades ja pärast sama asja keelates on see talle arusaamatu ning ajab segadusse. Kutsikas (nagu ka täiskasvanud koer) vajab konkreetsust ja järjepidevust.
Algul vajab kutsikas väga palju tähelepanu ja lähedust. Ta on elusolend ning teda tuleb vääriliselt kohelda. Kui kutsikas tunneb end uues kodus ja peremehe kõrval juba kindlalt, tuleks talle tutvustada metsa ja metsalõhnu. Esimesel aastal peaks käima metsas nii palju kui võimalik. Mida rohkem saab kutsikas peremehega koos metsas jalutada, seda parem. Ta peab mõistma, et metsas on tore olla ja seal leidub palju huvitavat. Esialgu võiks jalutada lagedamas, ilma alusmetsata metsas, kus on parem jälgida, mida koer teeb ja kuidas lõhnade peale käitub. Kutsikaeas tuleks vältida metsi, kus on suur tõenäosus kohata suurkiskjaid (karu, hunt, ilves) ja suurulukeid (põder, metssiga). Liiga noorelt selliste loomadega kohtumine võib mõjuda koera psüühikale halvasti ning tulevikus võivad sel olla kurvad tagajärjed.
Esmalt võiks metsas õpetada peremehe otsimist. Kui kutsikas läheb eemale ega jälgi parasjagu inimest, võiks end ära peita ja lasta koeral üles otsida. Peremehe üles leidnud kutsikat tuleb kiita ning premeerida maiusega (vorst, juust jne). See on väga tähtis, et koer otsiks tulevikus peremehe metsas alati üles.
Kui koer tunneb ennast metsas juba kindlalt ja on kutsikaeast välja kasvanud, võiks alustada tema suunamist ulukitele, keda peremees soovib edaspidi koos koeraga jahtida. Just tegelemisest kutsikaga sõltub, milliseks kujuneb koer tulevikus ja kuidas ta hakkab töötama.

 
EJS-i väljaanne, ajalehe "JAHIMEES" järglane.