Aasta loom näitas end rajakaameras

Aasta loom näitas end rajakaameras

2167
Ilves Elistvere pargis. Foto: kuvatõmmis rajakaamerast

Tänavu on aasta loomaks taaskord üks Eesti suurkiskjatest – ilves, kelle tegemistest saab alates möödunud nädalavahetusest osa ka online looduskaamera vahendusel. Kaamerapilt tuleb Aasta looma kodulehele Elistvere loomapargist ilveste aedikust, kus elab 4 suurt kaslast. Täna oli ilvest kenasti rajakaamera märgata.

Esimesena on kaamera suunatud ilveseneiu Gella liikumisalale, kes istub väärikalt mahalangenud puutüve juurde, ent aedikus kõnnivad ringi ka isailvesed Lars ja Koopailves ning veel nimetu noorem uustulnuk. Kaamera abil loodame teada saada, mida ööloomad ilvesed teevad pimedal ajal, mil külastajaid ei liigu. On teada, et mullu kevadtalvisel jooksuajal käis aedikuäärset külastamas mitmel korral ka metsik ilves – külas Gellal. Kas ta tuleb ka tänavu?

Aasta loomal hoitakse silm peal ka läbi Keskkonnaagentuuri ilvese satelliitkaeluste uuringu, mille abil kogutakse Eestis ilveste kohta andmeid juba aastast 2008. “On väga oluline tunda ilvese ruumikasutust ehk siis näiteks seda, kui palju üks ilves ööpäevas keskmiselt liigub, kui suurel alal ta kokku liigub ning kas erinevate isendite kodupiirkonnad omavahel kattuvad või mitte,” selgitab projekti vedaja, Tartu Ülikooli zooloogia osakonna doktorant Raido Kont. See kõik on vajalik selleks, et ilvese populatsiooni suurust teada ja tal silma peal hoida. Ilveste arvukus Eestis pole hetkel kiita. Ka tänavu kannab satelliitkaelust üks ilves Põlvamaalt.

Aasta looma pidulik avaõhtu toimub 25. jaanuaril kell 18.00 Keskkonnahariduskeskuse kohvikus Tallinna loomaaias, auavaldusena esimesele loomaaia asukale Ilves Illule. Kõnelevad zooloogid Raido Kont ja Peep Männil, samuti antakse ülevaade  ilveseaasta jooksul plaanitavatest sündmustest.

Vaata aasta looma kodulehte. Ilvesekaamerat saad jälgida siit.